• YARIM ALTIN
  1.642,00
  % -1,47
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  338073,217
  % 7,04
 • BIST 100
  1.454,25
  % -0,45
 • İhtiyaç Kredisi
 • Konut Kredisi
 • Taşıt Kredisi
 • Kobi Kredisi

Kredi tutarı 500'den büyük olmalı

Senetle Araba Nasıl Alınır?

Senetle Araba Nasıl Alınır?

Araba almak isteyen kişilerin büyük bir çoğunluğu kredi ile araba almaktadır. Orta gelirli kişilerin peşin para ile araba alması oldukça zor olduğu için genellikle akla gelen ilk yöntem kredi çekerek araba almaktır. Kişiler istedikleri herhangi bir bankaya giderek araba için kredi başvurusunda bulunabilmektedir. Üstelik bankalar arabayı borç sürecinde ipotek yaptığı için genellikle bir sorun çıkarmadan kişilere araba kredisi verebilmektedir.  Bunun yanı sıra bankadan kredi ile araba alındığında bankalar arabanın tüm bedelini kredi olarak vermemektedir.  Arabanın sigorta bedeline kredi çıkarmalarının yanı sıra arabalara belirli bir yaş sınırı da koymaktadır. Bu da pek çok kişi için iyi bir alternatif olmaktan çıkarak zorlayıcı ödeme koşullarına neden olabilmektedir. Araba almak isteyen okuyucularımıza banka kredisi alternatifi haricinde senetle araba alma konusundan bahsedeceğiz.  Yazımız içeriğinde senetle araba nasıl alınır konu hakkında tüm detayları bulabilirsiniz.

senetle araba

senetle araba

Senet vasıtasıyla araba almak söz konusu olduğunda bankayı aracı yapmadan araba almak akla gelmektedir. Senet kullanarak araba almak bankaya kıyasla oldukça avantajlıdır. Üstelik kişiler ekstra banka faizi ödemek zorunda kalmadığı gibi araba üzerinden herhangi bir ipotek olmadığı için dilediği zaman arabayı da kolaylıkla satabilmektedir. Araba alırken bankaya gidip kredi çekmeden senetle araba alma işlemi nasıl yapılır merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

[mavi_baslik] Peşinat vermeden senetle araba [/mavi_baslik]

Senet kullanarak araba almak isteyen kişilerinde aklına karşıda ki kişinin kendilerine güvenip senet ile araba vermeyi kabul edip etmeyeceğidir.  Senetle araba alırken hangi şartlarda peşinatsız senet kullanarak araba alacağınızı detayları sizlere aktaracağız. Peşinat vermeden senet kullanarak araba almak aslında kişilerin sandığı kadar zor değildir.  Bunun için yapmanız gereken senetle peşinatsız araba veren galerileri araştırmak ve bu galerilerin güvenilirliği konusunda emin olmanız gerekmektedir.

Galeri sahipleri araba satış döngüsünü artırmak ve daha çok araba satabilmek için peşinatsız senetle araba satışı yapmaktadır. Çoğu kişi hem bankaya gereksiz faiz ödemek istemedikleri hem de araçlarını borç sürecinde ipotek etmek istemedikleri için banka kredisi ile araba almak istememektedir. Bunun yanı sıra eğer kişinin [gri]kredi notu[/gri] yüksek değilse daha önce bankadan kullanmış oldukları kredilerin düzenli ödemelerini gerçekleştirmemişler ise bankadan araba için kredi çekme talepleri red olunmaktadır. Tüm bu faktörler göz önüne alındığında galeri sahipleri bu tarz durumlarda senetle araba satışı yaparak araba satışlarını hızlandırmaktadır.

Senet kullanarak araba alma yöntemi ise şu şekilde ilerliyor. Eğer galeri haricinde tanıdığınız bir kişiden senet kullanarak araba alacaksınız herhangi bir prosedüre gerek kalmamaktadır. Aynı şey tanıdık bir galerici içinde geçerlidir.  Eğer kişi kredi notu uygun olmadığı için kredi çekemiyorsa ve senet aracılığı ile araba almak istiyorsa senetle araba veren galerilerden araba alma sürecinin işlemesi şu sırayla olmaktadır;

[turuncu]#[/turuncu] Senet aracılığı ile kredi çeken bir galeri sizden direkt olarak senet alabileceği gibi bankadan sizin adınıza kredi çekerek çektiği tutarın senet karşılığını sizden temin etmektedir.

[turuncu]#[/turuncu] Eğer sizin yerinize kredi çeker ise bu durumda galeriniz sizden ek olarak kredi faizi talep edebilir ve bu faiz tutarı senetlerinize yansıyabilir.

Aslında bu konuda kesin kurallar ya da net bir işleyiş bulunmamaktadır. Senet karşılığında araba alacağınızda size bu imkânı tanıyan galerinin işleyişi nasıl ilerliyor ise o doğrultuda bir yol izlenmektedir. Senet karşılığı araba almak anlaştığınız galeriye göre çok kolay ya da zorlayıcı şartlara sahip olabilir. Riskli faktörleri de bulunmaktadır.

Eğer yaşı yeni bir araba almak istiyorsanız ve kredi notunuz bankadan [gri]araba kredisi[/gri] almaya elverişli ise kesinlikle bankadan kredi çekmeniz sizin için daha az riskli olacaktır. Üstelik senet ödemelerinde kısa vadede daha yüklü bir borç ödeme durumu da söz konusudur. Buna gücünüz elvermeyecekse başta mantıklı gibi görünen bu sistem sonrasında olumsuz durumlar ile karşılaşmanıza da neden olabilmektedir.

Almak istediğiniz arabayı peşin para ile almadığınız takdirde ister banka kredisi ile olsun isterse senet karşılığı galeriden almak olsun her durumda belirli bir faiz ödeme yükümlülüğünüz doğacaktır. Burada önemli olan sizin mevcut gelir durumunuzun hangi duruma daha elverişli olduğuna karar vermenizdir. Tüm faktörleri değerlendirmeniz ödemelerde zorluk çekmemenizi sağlayacaktır.