• YARIM ALTIN
  1.577,00
  % 1,12
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  471095,560
  % 1,32
 • BIST 100
  1.441,33
  % -0,24
 • İhtiyaç Kredisi
 • Konut Kredisi
 • Taşıt Kredisi
 • Kobi Kredisi

Kredi tutarı 500'den büyük olmalı

Bireysel İhtiyaç Kredisi Kaç Gün Ödenmezse İcralık Olur?

Bireysel İhtiyaç Kredisi Kaç Gün Ödenmezse İcralık Olur?

Günümüzde pek çok insan çeşitli nedenlerden dolayı bankalar üzerinden kredi çekmektedir. Ancak faklı nedenlerden dolayı pek çok kişi alınan bu kredilerin ödemelerini düzenli bir şekilde yapamamakta olup önce [gri]kara liste[/gri]ye girmekte ardından kredi sicilleri bozulmaktadır. Tüm bu olayların süreci sonrasında ise bireysel ihtiyaç kredisi kullanan kişiler icra işlemleri başlamaktadır. Bu durum pek çok kişi mağdur etmektedir. Evlerini ay da arabalarını kaybeden insanlar düzenli olarak ödeme yapmalarının önemini anlamakta olup ancak iş işten geçmiş olmaktadır. Öte yandan bu icra olayları için bankalar yine de müşterilerine belirli bir süre tanımakta olup borçların ödenmesi konusunda belirli ölçülerde esnek davranmaktadır.

[mavi_baslik] bireysel ihtiyaç kredisi – Bankaların ödeme uyarı sistemi [/mavi_baslik]

bireysel ihtiyaç kredisi kullanan kişilerin borçlarının ödememesi durumunda banklar müşterilerine hatırlatma amacı ile çok sık bir şekilde gerek e-posta gerek sms yolu ile bildirim yağmuruna tutmaktadır. Bu bilgilendirme süreci mevcut borçların ödeme gününün üzerinde 30 gün geçmesi ile başlamaktadır. Bankalar kredilerin 60 gün kadar bir süre içinde ödenmemesi halinde telefon bankacılığı ile çağrı merkezi üzerinden ya da kredi çekilen banka şubesi tarafından sık bir şekilde aranarak uyarılar yapılmaya başlanmaktadır. Bu arama ve bildirim süreci ise yaklaşık olarak 30 gün boyunca devam etmektedir. 90. Günün sonunda hala kredi borcunun ödenmemesi halinde bankalar tarafından 91. Günde idari takip işlemi başlatılmaktadır. İdari takip sürecinin başlamasının ardında 7 gün daha süre verilmekte olup 2 ya da 3 kere daha kullanıcıya uyarılar yapılmaktadır.

bireysel ihtiyaç kredisi, Bireysel İhtiyaç Kredisi Kaç Gün Ödenmezse İcralık Olur?

bireysel ihtiyaç kredisi

[mavi_baslik] Bankaların birbiri ile ilişkisi [/mavi_baslik]

Bankaların sürekli olarak birbiri ile irtibat halinde olduğu bilinmesi gereken bir detaydır. Eğer kullanıcı 90 gün ödemesem de olur gibi bir fikre sahipse çok yanlış bir fikre sahip anlamına gelmektedir. Çünkü bir başka bankada hali hazırda bir yasal takip işlemi varsa bu diğer bankayı da etkilemekte olup yasal takip sürecinin başlama tarihini ileriye alabilmektedir. Bu noktada unutulmaması gereken şey bankanın tek amacı verdiği parayı geri almaktadır. Bir müşteriyi icralık olma konumuna getirmek çoğu zaman bu iş için bir çözüm olmamaktadır. Ancak müşterisi olunan bankayı özel nedenlerden dolayı ödenemediği konusunda ikna edilmesi halinde 90 gün sınıra aşılabilmektedir. Tabi bu aşılan sınır abartı olmamakla birlikte ortalama olarak 2 hafta civarın bir ek süre tanınmaktadır. Bu noktada en önemli nokta ise müşterinin iyi niyetidir.

[mavi_baslik] Kredinin ödenmemesinin sonuçları [/mavi_baslik]

bireysel ihtiyaç kredisi alan kullanıcıların belirtilen süre içinde ödemesi halinde icralık olduğu gibi kara listeye de girmektedir. Kara liste ise kullanıcının 5 yıl boyunca herhangi bir kredi kartı ya da kredi kullanamaması anlamına gelmektedir. İdari takip işleminin ardından gelen 7 gün içinde ödeme yapılamaması halinde ödenmesi gerken borç tekrara hesaplanmakta olup kalan borç, faiz ve ceza ile hesaplanmaktadır. Bu şu anlama gelmektedir geriye kalan borç ve bunun üzerinde de dosya masrafı ve avukat ücretleri de müşteriye yansıtılarak ödeme alınmasıdır. Örnek vermek gerekirse ortalama olarak 1000TL borcu olan bir kişinin icra takibi sonrasın ödemesi gerek borç miktarı 4000TL olabilmektedir. Yani kullanılmayan 3000TL bir hiç uğruna harcanmış olmaktadır.

[mavi_baslik] Ödeme alınmasındaki işlemler [/mavi_baslik]

Kredinin ödenmesi halinde 97 günün sonunda başlayan icra takibi ile müşteri oldukça zor bir durumda kalmış olmaktadır. Ancak iyi niyetli olunması halinde banka bu durumda müşterisine yardımcı olabilecek yöntemler sunmaktadır. Bu notada hatırlatılması gereken bir şey bulunmaktadır. İcra takibi sonrasın banka ile değil bankayı temsil den avukat ile görüşülmektedir. Yani bireysel ihtiyaç kredisi nin icra takibinde işlem yapmak için bankaya gitmek yersiz bir davranış olacaktır. Telefon aracılığı ile avukat ile anlaşma sağlayan kullanıcı için ikinci bir şans olabilmekte olup genel olrak talep edilen para taksitlere bölünerek tahsil edilmektedir. Tabi kredi alınmasındaki 12 aylık bir taksit değil 2 ya da 4 taksit halinde ödenmesi talep edilmektedir. Tüm bunlara rağmen ödenmemesi kişinin mal varlığına el konulabilmekte olup mal varlığı bulunması halinde mahkeme kararı ile kullanıcın mevcut borcuna denk olacak şekilde hapis cezasına çevrilebilmektedir. Tabi bu durum sosyal hayattaki sicili de etkileyebileceği gibi daha sonraki hayatında kullanıcın önüne engel olmaktadır.