• YARIM ALTIN
  1.579,00
  % 1,24
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  477404,345
  % 3,23
 • BIST 100
  1.441,33
  % -0,24
 • İhtiyaç Kredisi
 • Konut Kredisi
 • Taşıt Kredisi
 • Kobi Kredisi

Kredi tutarı 500'den büyük olmalı

Findeks Kredi Notunu T.C. Kimlik Numarası ile Öğrenme

Findeks Kredi Notunu T.C. Kimlik Numarası ile Öğrenme

Gelişen teknolojinin en büyük getirilerinden biri olan internet her geçen gün insanların hayatını kolaylaştırmaya devam etmektedir. İnternet sayesinde artık bankalara kadar gitmeye gerek kalmadan adınıza kredi çıkıp çıkmayacağını ya da kredi kartı alıp alamayacağınızı öğrenebilirsiniz. Findeks kredi notu bankaların gözünde sizin güvenilir derecenizi belirten bir not sistemidir. Türkiye geneli göz önüne alındığında kredi notunu 1600 puanın üzerinde ise bankaların sizlere kredi verememesi için herhangi bir sorun yoktur.

[mavi_baslik] Peki kredi notu nasıl öğrenilebilir? [/mavi_baslik]

Bunun için bir bilgisayar ya da akıllı cep telefonu ve T.C kimlik numaranız gerekmektedir. Önceki zamanlarda KBB üzerinde yapılan bu işlem artık Findeks üzerinden öğrenilmektedir. Findeks sisteminde kaydı bulunan bankalar ve diğer finans kurumlarınki tüm kredi borç ve limitlerinizi görebilir, kredi notunuzu takip edebilir ve finansal kontrolünüzü sağlayabilirsiniz. Kredi Findeks adresi üzerinden öğrenilebilen kredi notu için ilk olarak sisteme kayıt olunmalıdır. Ayrıca ilk kayıt işlemi sonrasın yapılan ilk sorgulama işleminde herhangi bir ücret talep edilmektedir.  Sonraki sorgulama işlemlerini cep telefonu üzerinden yapmanız halinde 2 ya da 3 lira gibi bir ücret talep edilmektedir. Öte yandan Findeks [gri]kredi notu[/gri] artık sizin bankalar gözündeki itibarınız olarak kabul edilmesi göz önüne alınırsa bu ücret bir hiç gibi kalmaktadır. Ayrıca eğer istenirse sistemden risk raporu alınabilmekte olup bu işlem için ekstra 3,5 TL ödenmesi gerekmektedir.

Findeks kredi notu

Findeks kredi notu

[mavi_baslik] Findeks kredi notu sistemi [/mavi_baslik]

Kredi Kayıt Bürosu yaklaşık bir ay önce şimdiye kadar sadece bankalardan alınabilen bu bilginin, kişilerin kredi notunu ve risk raporu gibi belge bilgilerinin internet yolu ile görebileceği bir sistem oluşturmuştur. Findeks sitemi üzerinde yapılan sorgulamalar ile birlikte sadece kredi notunuzu değil aynı zamanda notunuzun en anlama geldiği ve Türkiye ortalamana göre karşılaştırmasını da yaparak sizlere sunmaktadır. 1 puanda 1900 puana kadar çıkabilen kredi notu Türkiye’nin genel ortalaması göz önüne alındığında 1400 puan civarında görünmektedir. Artık bu ortalama değeri geçen kredi notuna sahip kişiler bankalar ay da diğer finans kurumları tarafından itibarlı olarak sayılmakta olup kredi çekme işlemlerinin hızlı ve sorunsuz bir şekilde halletmektedir.  Ayrıca geçmişe dönük kredi notu durumlarının da grafik gibi gösteren sistem üzerinde risk raporunu da alabilmek mümkündür.

Findeks kredi notu, bankacılık sisteminde yer alan kredi ödeme alışkanlıklarınızın detaylı bir dökümü olan risk raporunun özeti olma niteliğinde olan analitik bir model olarak karşımıza çıkmaktadır. Sistemde yer alan kredi notu incelemeye alınarak kişilerin gelecek 12 ay içinde kredi borcunu ödememe olasılığı hesaplanmaktadır. Bununla beraber bu kredi notunun oluşturulmasında; kişinin bankalardan almış olduğu bireysel kredi, kredili mevduat hesapları ve kredi karlarındaki kullanım durumlarının verileri ile oluşturulmaktadır. Her ay düzenli olarak bu veriler [gri]Kredi Kayıt Bürosu[/gri]nda toplanarak güncellenmektedir.

Bankacılık sistemini aktif bir şekilde kullanan; kredi kartı sahiplerinin, bireysel kredi kullanıcılarının ya da son 5 yıl içinde kredi kapanmış olan tüm kullanıcıların kredi notu bulunmaktadır. Sadece banka kartına sahip olan ya da hayatı boyunca kredi kullanmamış olan bireylerin kredi notu olmamakla birlikte hesaplanması mümkün değildir. Kredi notu ise 0 ila 1900 puan arasında bir değer arasında değişmektedir. Bunla beraber geçmişte kötü olan kredi notu düzenli ödemeler ile yükseltilebilmekte olup ya da bir kefil aracılığı ile kredi alımı sonrasında yapılan ödemeler ile arttırılabilmektedir. Ayrıca bu sorgulamanın kredi notuna hiçbir arttırıcı yönde bir etkisi olmadığı gibi azaltıcı bir etkisi de bulunmaktadır.

[gri]Findeks[/gri] kredi notunu etkileyen pek çok unsun bulunmaktadır. Bu unsurlardan olan kredi kartı ve bireysel kredi borç ödeme alışkanlıklarıdır. Bu ilk faktör %30 kadar etkilemekte olup en yüksek orana sahiptir. Asgari ödemelerin düzenli olarak yapılması artı yönde etki yaptığı gibi zamanında ödememe durumları eksi yönde bir etkiye sahiptir. İkinci faktör ise kişinin hali hazırda mevcut hesap ve borç durumudur. %25 oranında etkiye sahip olmakla birlikte, iyi ya da kötü şekilde kapatılmış olan borçlar ve mevcut borçlarda hesaba dahil edilmektedir. Bir diğer faktör ise yeni kredi arayışıdır. Henüz ödeme yapılmamış olması ile birlikte kişilerin risk oranlarının belirlenmesinde etkilidir.