• YARIM ALTIN
  1.573,00
  % 0,93
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  471171,441
  % 3,15
 • BIST 100
  1.441,33
  % -0,24
 • İhtiyaç Kredisi
 • Konut Kredisi
 • Taşıt Kredisi
 • Kobi Kredisi

Kredi tutarı 500'den büyük olmalı

Düşük kredi notu olanlar ne yapmalı?

Düşük kredi notu olanlar ne yapmalı?

Kredi notu, her vatandaşın sorumlu olduğu ve her hangi bir kredi ihtiyacı söz konusu olduğunda değerlendirebileceği bir uygulamadır. Bu yazımız ile sizlere “düşük kredi notu” konusundan bahsedeceğiz. Yaklaşık 5 senedir uygulanan bu sistemde bireyler kredi çekebilip çekemeyeceğini yada çekebilirse ne kadar bir miktar olacağını kısa bir süre de öğrenme hizmetiyle karşılaşırlar. Kişilerin mevcut olan borçları ve ödeme şekilleri göz önüne alınarak yapılan bu puanlama sistemi oldukça faydalı bir sistem olup tüm bankaların veri ağında ortaklaşa görebildiği de bir yapılanmadır.

[mavi_baslik] Düşük Kredi Notu [/mavi_baslik]

Düşük kredi notu için ne yapmalıdır, yada kredi  notum düşük fakat gene de kredi ihtiyacım var diyenlerdenseniz bu yazının size büyük bir kaynak olabileceğini söylememiz yanlış olmayacaktır. Kredi notu düşük olan bireylerinde bazı koşullar sağlandığında kredi çekebilme olanakları mevcut.

Günümüzde bankacılık işlemleri ile fiilen ilgilenen herkesin bir kredi puan uygulamasına tabii olduğunu söyleyebiliriz. 2012 yılında yürürlüğe giren bu uygulama neticesinde şahıslar bankacılık işlemlerin de sahip olduğu puana göre değerlendirilmekte ve işlemlerinin onay ya da red cevabı alması bu puan sistemine göre yapılmaktadır. Bu güne kadar hiç bir bankayla her hangi bir geçmişi bulunmayan şahısların kredi notu puanı ‘0’ dır. Bu kişilerin kredi yada bankacılık bireysel ürünü olan kredi kartı talebinde bulunabilmesi mümkündür. Fakat belirtmeliyiz ki böyle olası bir  durumda bireylerin bankadan red cevabı alma olasılığı oldukça yüksek.

Düşük kredi notu olanlar ne yapmalı?

Düşük kredi notu olanlar ne yapmalı?

Bankaların kredi verirken en çok dikkat ettiği konu, bireylerin sahip oldukları banka kredi puanlarıdır. Ön onay sürecinde kişi, bankanın uygun gördüğü ve işlem yapabilmek adına belirlediği puan tablosunu sunamadığı takdir de ne yazıktır ki kredi başvurusu red cevabı ile karşı karşıya kalacaktır.

Peki bu gibi durumlarda benim de paraya ihtiyacım var ama kredi alamıyorum ne yapmam gerekiyor diyen kişilerin neler yapması gerektiğinde bahsedelim. Öncelikle başvuruyu yapan kişi hangi bankadan başvuru yaptıysa o bankayla tekrar iletişime geçip kredisinin neden onaylanmadığını araştırması gerekir.

Bu kişiler kredi kartı kullanıyorsa taksitli nakit avans seçeneğini değerlendirebilirler. Bir başka yöntem olarak da senet usulü altın satan kuyumculardan senet ile borç talep edebilirler.

[mavi_baslik] Düşük Tutarlı Kredilere Yönelin [/mavi_baslik]

Geliri yüksek olan kişilerin ufak limitli kredi talepleri gelir gider dengesinin gelirden yana olmasından dolayı bankalar tarafından daha kolay onaylanmaktadır. Bunun için kayıtlı olan tüm gelirlerinizi ve gerek olması durumunda hane halkı gelirinizi de beyan etmelisiniz. Bankaların ufak limitli olarak birçok kredi kampanyası mevcuttur. Bu kampanyalara başvurmanız durumunda krediniz daha kolay onaylanabilir.

Bu yöntemin bir diğer faydası da çekilen kredinin düzgün olarak ödenmesi durumunda ufak tutarlı bir kredi dahi olsa kredi notunuzu hızlı bir şekilde yükseltecektir. Bunun nedeni kredi notunuzu oluşturan bileşenler arasındaki en büyük paya ödeme düzeninin sahip olmasıdır.

[mavi_baslik] Kefil  Seçeneği [/mavi_baslik]

Çekmiş olduğunuz krediden sonra bankaları ilgilendiren en önemli konu  sizin o parayı ödeyip ödeyemeyeceğinizdir.. Kredinin ödenmeme riski yüksek olduğu durumlarda bankalara kredi verme seçeneğine  pek  de yanaşmazlar. Bu yüzden sizin borcunuzu temin edebilmek adına ikinci bir kanal aralığına girerler. Kefil olarak göstereceğiniz kişinin bankaların aradığı bir kaç özelliği taşıyor olması gerekmektedir. Eğer kredi notunuz düşükse kefil olarak göstereceğiniz kişinin kredi notunun yüksek olması gerekmektedir. Kefilin her hangi bir yerden bir SGK kaydının olması zorunluluğu  vardır. Eğer kefilin geliri talep edilen kredinin tutarını karşılayabilecek seviyedeyse kredi onayı ancak o zaman gerçekleşebilir. Her banka değil fakat bazı bankalarda kefil olmanın kuralları daha katıdır. Bazı bankalar kefil olabilmek için sadece memur olma şartını uygulamaktadır.