• YARIM ALTIN
  1.592,00
  % 0,36
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  408587,656
  % -2,05
 • BIST 100
  1.441,33
  % -0,24
 • İhtiyaç Kredisi
 • Konut Kredisi
 • Taşıt Kredisi
 • Kobi Kredisi

Kredi tutarı 500'den büyük olmalı

Konut Kredisi Taksitini Nasıl Küçültebilirim

Konut Kredisi Taksitini Nasıl Küçültebilirim

Ev sahibi olmak herkesin hayalidir. Kendisine ait bir evde oturmak ve bir ev sahibi olmak isteyen kişiler konut alımlarında doğrudan bankaların konut kredilerine yönelmektedirler. Orta gelirli vatandaşların konut kredisi haricinde nakit para ile ev alması neredeyse imkansız bir durumdur. Bu nedenle de kişiler bankaların sunmuş oldukları konut kredilerinden yararlanarak vade süreci boyunca kira öder gibi konut kredisi ödeyerek vade sonunda ev sahibi olmuş olmanın mutluluğunu yaşamaktadırlar. Konut kredileri meblağ olarak oldukça yüksek oldukları için kredi ödemelerinde sıkıntı çekilebilmektedir. Böyle bir durumun oluşması durumunda da kişilerin aklına ilk olarak konut kredisinin taksitini nasıl düşüreceği gelmektedir. Konut kredisi taksit düşürme mümkün müdür? Bu Sorunun cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

[mavi_baslik] Konut Kredisi Çekmenin Şartları [/mavi_baslik]

Konut almak için bankalara başvurmak ve kredi başvurusunun onaylanması için bazı şartlar gerekmektedir. Bu şartları konut kredisi çekmek isteyen okuyucularımız için maddeler halinde sıralıyoruz;

 • [turuncu]#[/turuncu] Kredi Özgeçmişi; Konut çekmek için başvuru yapan kişinin öncelikli olarak kredi geçmişi incelenmektedir. Kredi geçmişi ise kredi notu ile değerlendirilmektedir. Kredi ödemelerini düzenli olarak yapmış olan kişilerin kredi notları yüksektir ve konut kredisine uygunluğu bankalar tarafından ideal görünmektedir.
 • [turuncu]#[/turuncu] Mali Durum; Kişinin geliri konut kredisi kullanmada oldukça önemlidir. belgelenebilir konut kredisinde kişiye maksimum ne kadar kredi verileceği konusunda önemli bir detaydır.
 • [turuncu]#[/turuncu] Yeterli Peşinat; konut almak için kredi çekecek olan kişinin alacağı evin %10 ile %25 aralığında bir peşinatı bulunması gerekmektedir.
 • [turuncu]#[/turuncu] Alınmak istenilen evin özellikleri; Ev kredisi çekmek isteyen kişinin kredi ile aldığı evi banka vade sürecinde ipotek altında tutacağı için evin bazı özelliklere sahip olması gerekmektedir. Bu özellikler ise Eksper raporu ile ölçülür. Alınmak istenilen eve biçilen değer bazında kredi veren banka Eksperin biçtiği değer bazında kredi vermektedir. Bu rapor içerisinde binanın kalitesi, binanın konumu, arsanın değeri, binanın yaşı gibi faktörler yer almaktadır. eksper raporu doğrultusunda binaya bir değer biçmektedir.

[mavi_baslik] Konut Kredisi Vadeleri [/mavi_baslik]

[gri]Konut kredileri[/gri] yüksek meblağlı krediler oldukları için banka kredi ürünleri arasında en uzun vadeye sahip olan kredilerdir. Emlak Konut GYO son çalışmasında ev sahibi olmak isteyen vatandaşlara 20 yıla kadar vadeli ev sahibi olmanın kapılarını açmış oldu.

Konut kredisi ödemeleri kişileri en çok düşündüren kredilerden bir tanesidir. Hem miktarın yüksek olması hem de konut fiyatların artması otomatik olarak konut alacak olan kişilerin aylık ödemelerinin artmasına neden olmaktadır. Bu durumun üzerine bir de banka faizleri eklenince vatandaşın ev alma hayalleri de ertelenmişti. Fakat yapılan çalışmalar doğrultusunda hem faizlerin düşürülmesi hem de kredi vadesinin uzatılması ev almak isteyen vatandaşlara konut kredisi alternatiflerine yönelmesini sağladı.

Yapılan bu çalışma sonucunda kişiler 20 yıla kadar vadeli [gri]ev kredisi[/gri] çekebilecekler. Kişi dilerse vadeyi maksimum 20 yıl uzatarak aylık taksit ödemelerini minimuma düşürebileceği gibi eğer gelir durumu elverişli ise daha kısa vadeleri değerlendirerek da konut sahibi olabilecek.

20 yıla kadar vade alternatifini ise henüz 9 banka sağlamaktadır. Bu 9 bankanın isimleri ise şöyle; Ziraat bankası, Ziraat katılım bankası, Garanti Bankası, Albaraka, Türkiye İş Bankası, Vakıf Katılım, Yapı Kredi Bankası, Halkbank.

Konut kredisi taksit düşürme

Konut kredisi taksit düşürme

[mavi_baslik] Konut kredisi taksit düşürme nasıl olur ? [/mavi_baslik]

Kişiler mevcutta çekmiş olduklar ev kredisi taksitlerini ödemekte zorlanıyor ve kredisinin taksitini küçültme imkânın olup olmadığını merek ediyorsa eğer kredi küçültmesi yapabileceğini müjdeleyebiliriz.

Özellikle son dönemde düşen faizler ve uzayan vadelerden faydalanmak isteyen kişiler mevcut kredilerini yapılandırarak konut için çekilen kredilerinin taksitini küçültebilirler. Yapılandırma işlemi yapılırken eğer kredinin kullanıldığı banka cazip faiz ve vade alternatifleri sunuyor ise yapılandırma aynı bankadan gerçekleştirilebilmektedir.

Eğer kişinin kullandığı bankanın haricinde bir banka daha uygun faiz ve vade seçenekleri sunuyor ise kişiler kolaylıkla kendilerine en cazip olan bankaya yönelerek konut kredilerinin vadelerini uzatabilmektedirler.

Konut kredisi miktarları diğer kredi ürünlerine kıyasla oldukça yüksek tutarlarda olduğu için düşük faizler kredi bütününde önemli derecede büyük fark yaratmaktadır. Bunun yanı sıra uzun vadeli ödeme alternatifleri kişilerin her ay daha az miktarlarda kredi taksiti ödemesi yapmasına imkan tanımaktadır.