• YARIM ALTIN
  1.642,00
  % -1,47
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  337145,644
  % 6,81
 • BIST 100
  1.454,25
  % -0,45
 • İhtiyaç Kredisi
 • Konut Kredisi
 • Taşıt Kredisi
 • Kobi Kredisi

Kredi tutarı 500'den büyük olmalı

Findeks Kredi Notu Neden Önemlidir?

Findeks Kredi Notu Neden Önemlidir?

Günümüzde pek çok insan çeşitli ihtiyaçların nakit kısmı için bankalar başvuru yapmaktadır. Bankalar çeşitli faiz oranları ve geri ödeme vadeleri ile birlikte müşterilerine pek çok farklı kredi ürünü müşterilerinin isteklerine uygun olacak şekilde sunmaktadır. Kredi verme hizmetinin yanı sıra bankalar acil nakit avans ihtiyaçları için insanlara kredi kartı hizmetini de sunmaktadır. Tabi bankalar bu hizmetler için bazı kriterlere sahip durumdadır. Bu kriterler ilk olarak kullanıcının sigortalı bir işte çalışması ve her ay düzenli bir gelire sahip olmasıdır. Tüm şartlar sağlandıktan sonra bankalar geçmiş banka bilgilerinin bulunduğu Findeks kredi notuna bakmakta yeterli nota sahip olunması halinde başvuruyu onaylamaktadır. Findeks Kredi Notu Neden Önemlidir bu konu hakkında size bilgiler  vermeye çalışacağız.

[mavi_baslik] Findeks kredi notu nedir? [/mavi_baslik]

  Söz konusu not uzun yıllardır bankaların müşterilerine kredi verme kararı alınması esnasında esasa aldığı nottur. Ayrıca bankalar haricindeki, finansal kurumlar, reel sektör ve bireylerin referans olarak gösterdikleri bir nevi finansal karnedir. [gri]Findeks kredi notu[/gri], bankalardan geçmişte alınmış olunana tüm kredi ve kredi kartı hesaplarının verileri baz alınarak oluşturulmaktadır. Kredi notu yüksek kullanıcılar kredi işlemlerinde sorunsuz bir süreç geçirebileceği gibi daha hesaplı faiz oranları ile kredi çekebilme şansına sahiptirler.

Findeks kredi notu aynı zamanda bankacılık sisteminde yer alan geçmiş ödeme alışkanlıklarına yönelik Risk Raporunun bir çeşit özeti olma niteliği taşımaktadır. Rapor bilgilerine detaylı bir şekilde incelendiğinde kullanıcın ödeme alışkanlığı ile bilgi edinilebildiği gibi söz verilen tarihlerde ödeme yapıp yapmadığı da öğrenilebilir.

[mavi_baslik] Findeks kredi notu bileşenleri [/mavi_baslik]

Findeks kredi notu sistemi pek çok farklı bileşenin toplamından oluşmakta olup her bileşen kredi notunun hesaplanmasında farklı oranlarda etkiye sahiptir. Kredi notunu oluşturan bileşenlerden ilki bireysel kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlıkları olup %30 gibi bir oranda etkiye sahiptir. En büyük orana sahip olan bu bileşen bireysel kredi ya da kredi kartı ödemelerini zamanında yapılıp yapılmadığını kontrol etmektedir. Ödemelerin zamanında yapılması kredi notunu yükseltirken, geç yapılması ise kredi notunu düşürmektedir.

İkinci bileşen ise mevcut hesap ve borç durumudur. %25 oranında etkiye sahip olan bu bileşen iyi ya da kötü kapanmış tüm kredi ve kredi kartlarının teminat, mevcut borç bakiyeleri ve limitlerin dikkate alınması ile oluşmaktadır.

Findeks Kredi Notu Neden Önemlidir

Findeks Kredi Notu Neden Önemlidir

Üçüncü bileşen yeni kredi açılışları olup %20 oranında etkiye sahiptir. Hali hazırda ödeme performansı bulunmayan ya da yakın zamanda alınmış olan krediler kullanıcıların risk olma oranına artı yönde etki eden bir unsurdur. Dördüncü unsur ise kredi kullanım yoğunluğudur. %15 oranında etkiye sahiptir. Kredi kullanan ve düzenli olarak ödemesini yapan kişilerin kredi notu, hiç kredi kullanmayan ya da çok az kullanmış kişilere göre daha yüksek olabilmektedir. Geri kalan bankadan bankaya değişebilen unsurlar ise %10 oranında etkiye sahiptir.

[mavi_baslik] Findeks kredi notu neden önemlidir? [/mavi_baslik]

Günümüzün gelişen teknoloji ile birlikte pek çok kurum ya da kuruluş kayıtlarını bünyelerinde tutabilmektedir. Yine belirli bir zamana kadar bankalar kendi müşterileri için tuttukları kayıtlar sadece kendi bünyelerinde olup olası bir başvuru halinde müşterileri için küçük çaplı bir araştırma yapmaktaydılar. Bu durum faklı bankaların ne gibi işlemlerin oluğu ve kredi ya da kredi kartlarında geri ödeme sistemlerinin nasıl olduğu tam olarak görünememekteydi. Ancak bu kayıtların düzenli ve kolay bir şekilde araştırılması gerektiğinden Findeks kredi notu sistemi geliştirildi. Bu kredi notu sistemi ile birlikte bankalar müşterilerinin diğer bankalarda ne gibi dosyalara imza attığını görebilmektedir.

Bu sistem [gri]Kredi kayıt Bürosu[/gri] ile ortak bir çalışma sürdürerek her banka müşterisi için 1 ila 1900 puan arasında bir değer vermektedir. Sistemde yer alan her puan aralığı farklı bir risk grubunu temsil etmektedir. Bu risk durumlarına göre bankalar müşterilerinin risk oluşturup oluşturmadığı belirleyerek istenilen kredi ya da kredi kartlarına onay verebilmektedir.

Findeks kredi notu düşük olan müşterilere olumsuz yanıt verirken, kredi notu yeterli puanda ya da daha yüksek bir değerde ise bankalar kredi ya da kredi kartı başvurularına olumlu yanıt vermektedir. Yani kullanıcıların sahip olduğu kredi notu değeri bankların gözünden kullanıcın prestijini göstermekte olup kredi  yada kredi kartı başvuru işlemleri için oldukça büyük öneme sahip olan bir değerdir.