• YARIM ALTIN
  1.578,00
  % 1,24
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  472641,219
  % 2,22
 • BIST 100
  1.441,33
  % -0,24
 • İhtiyaç Kredisi
 • Konut Kredisi
 • Taşıt Kredisi
 • Kobi Kredisi

Kredi tutarı 500'den büyük olmalı

Konutta Gayrimenkul Sertifikası ve Paylı Satış Sistemi

Konutta Gayrimenkul Sertifikası ve Paylı Satış Sistemi

İnşaat sektörü ülkemizde en aktif olan sektörlerin başında geliyor. Özellikle son 10-15 yıllık süreç içerisinde inşat sektöründe ki gelişmeler herkesin rahatlıkla gözlemleyebileceği bir noktaya gelmiştir.  İnşaat sektörünün en temel yapı taşlarından bir tanesi olan konutlar ise büyük şehirler başta olmak üzere ülke genelinde ciddi artış göstermektedir. Fakat konut miktarında yaşanan bu artış konut fiyatlarında düşürücü bir etki yaratmamaktadır. Oldukça yüksek fiyatlara satılan daireler orta gelirli vatandaşın konut alma hayallerini neredeyse imkansız kılmaktadır. [gri]Konut kredileri[/gri] ile dahi ev almakta zorlanan vatandaşlar için Devlet TOKİ projelerini devreye sokmuş olsa da ne yazık ki bu da duruma kesin bir çözüm getirememiştir. Konut alımında yeni bir sistem olan paylı satış sistemi konut satışlarında devrim niteliğinde bir uygulama olarak karşımıza çıkmaktadır.

[mavi_baslik] Gayrimenkul Sertifikası [/mavi_baslik]

Yeni sistem ile gücünün yetmediği fiyatlarda daire alamayan vatandaşlar bu dairelerden belirli oranlarda hisse satın alabilecekler. Örneğin 300.000 TL değerinde ki bir dairenin tamamını alamayan bir kişi 30.000 TL ya daireden pay alabilecek. Kişi almış olduğu payı ne zaman isterse satışını gerçekleştirebilecek. Böylelikle kişiler değerlenen konut ile birlikte otomatik olarak değerlenen hissesini satarak yatırımı ölçüsünde kar elde edebilecek.

[mavi_baslik] Paylı Satış Sistemi [/mavi_baslik]

Paylı satış sistemi kişilerin gelirleri doğrultusunda bir daireden pay satın alıp sonrasında bunu satabilecekleri yeni bir sistem olarak hayatımıza yeni yeni giriyor. Plan olarak hazırlanan yeni düzenlemenin uygulamaları ise içerisinde bulunduğumuz yıl hayata geçirilecek.

[mavi_baslik] Gayrimenkul Sertifikası Nasıl Alınacak? [/mavi_baslik]

Gayrimenkul sertifikası satışları ise Borsa’dan gerçekleştirilecek. Kişiler borsada konut hissesi alıp satışını yine borsa aracılığı ile yapabilecekler. Borsada ise sistem tıpkı şirket hisselerinde olduğu gibi işleyeceği planlanıyor.

Örneklemek gerekirse bir inşaat firması gerçekleştireceği bir konut projesini borsada halka arz edecek. Konut içerisinde ki her dairenin belirlenmiş bir payı olacak kişiler isterlerse konutun tamamını, isterlerse bütçesi doğrultusunda pay satın alma işlemini gerçekleştirebilecek.

Paylı satış sistemi kişilere avantaj sağlayacağı gibi inşaat firmaların projeleri için gerekli olan nakdi toplamaları konusunda da bu sistem oldukça avantaj sağlayacaktır.

paylı satış sistemi

paylı satış sistemi

[mavi_baslik] TOKİ Garantisinde Paylı Satış [/mavi_baslik]

Henüz oldukça yeni olan bu sistemde tabi ki kişilerin akıllarını kurcalayan ve endişeye düşüren bazı hususlar bulunmaktadır. Kişiler hisselerin ellerinde kalmasından, projenin tamamlanmamasından ve hisseleri satamayacaklarından endişe duymaktadırlar. Vatandaşların tüm bu endişelerine ise cevabı TOKİ ( Toplu Konut İdaresi ) vermektedir.

TOKİ, bu sistemin güvencesi olarak kendisini göstermektedir. Yani eğer kişinin pay aldığı inşaat tamamlanamaz vatandaşın almış olduğu paylar TOKİ tarafından tekrar satın alınacaktır.

Paylı satış sistemi inşaat sektörünün arttığı ve konutların projeler tamamlandıktan sonra daha da fazla değerlendiği göz önüne alınırsa kişiler bu sistem sayesinde ellerinde bulunan paraları kısa sürede katlayabileceklerdir.

[mavi_baslik] Gayrimenkul Sertifikası Satış Başlangıcı [/mavi_baslik]

Henüz vatandaşların yeni haberdar oldukları bu konu yakın zaman da ilk uygulaması ile hayata geçirilmeyi beklemektedir. Gayrimenkul sertifikası satış işlemlerinin başlatılacağı proje ise yakın zamanda belli olmuştur. Paylı satış İstanbul Başakşehir projesi ile ilk kez hayata geçirilecek.

İstanbul Başakşehir konut projesinden 730 dairenin paylara bölünerek satışa sunulması planlanıyor. Pay alacak olan kişiler satışa sunulan dairenin tamamını almak zorunda kalmayacaklar  diledikleri şekilde daireden pay satın alabilecekler.

Bu sistem içerisinde bir kişi bir daireye ait %30 bir pay aldığını varsaydığımızda kişi dilerse payının bir kısmını elinde tutarak geri kalan miktarını satışa sunabilme alternatifine de sahip olacaktır.

Hem kişiler için hem de inşaat firmaları için oldukça karlı bir sistem olacak olan paylı satış, inşaat firmalarının maddi kaynak oluşturmasına da yararı olması bekleniyor. Böylelikle konut projeleri de hız kesmeden devam ederek kısa sürede tamamlanacak kişiler değerlenen hisselerini satarak yatırımları ölçüsünde kar elde edeceklerdir.

Konut ve gayrimenkul inşaatlarının artması bununla beraber yükselen konut fiyatları derken kişilerin [gri]banka kredileri[/gri] ile dahi ev almasının oldukça güçleştiği bu dönemde paylı satış sistemi inşaat sektörüne yeni bir dinamizm kazandıracağı ise aşikar görünüyor. Hem vatandaş hem de sektör açısından olumlu görünen projenin yakın sürede İstanbul Başakşehir konut projesi ile birlikte resmi olarak hayata geçirilmesi merakla bekleniyor.