• YARIM ALTIN
  1.578,00
  % 1,18
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  472160,548
  % 1,73
 • BIST 100
  1.441,33
  % -0,24
 • İhtiyaç Kredisi
 • Konut Kredisi
 • Taşıt Kredisi
 • Kobi Kredisi

Kredi tutarı 500'den büyük olmalı

Taşıt Kredisi Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Taşıt Kredisi Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Taşıt kredisi bankaların kişilere sundukları kredi alternatifleri arasında yer almaktadır. Tüm bankalar müşterilerine belirli şartlar doğrultusunda taşıt kredisi çekme imkânı sunmaktadır. Peşin para ile araba almaya gücü yetmeyen ve para biriktirmek için uzunca bir süre beklemek istemeyen kişilerde bankaların sunmuş oldukları taşıt kredisi alternatifinden faydalanarak araç sahibi olmaktadırlar. Bankalar kişilere kredi imkanını belirli ölçütler bazında sunmaktadır. Kişiler bankadan kredi çekmek istiyorlarsa bankaların şartlarına uygun olması gerekmektedir. Taşıt almak için bankadan araba kredisi almayı düşünen okuyucularımız için dikkat edilmesi gereken noktaları yazımız içeriğinde derledik. Konu hakkında tüm detaylı bilgileri okuyucularımız yazımızın devamında bulabilirler.

[mavi_baslik] araba kredisi nedir? [/mavi_baslik]

Taşıt, bir diğer adıyla araba kredisi bankaların kredi ürünleri arasında yer alan bir alternatiftir. Kişiler sıfır ve ikinci el araba alımlarında bankaların kredi imkanının faydalanmakta 48 aya varan vade seçeneklerini değerlendirerek gelirleri ölçüsünde kredilerini bankalara geri ödemektedirler.

Sıfır araçlara ve ikinci el araçlara kredi imkanı veren bankalar bunu taşıt kredisi olarak nitelendirmektedir. Dönemsel olarak faiz oranları diğer kredi ürünlerinde olduğu gibi değişkenlik gösteren taşıt kredileri belirli ölçütler doğrultusunda müşterilere verilmektedir.

araba kredisi

araba kredisi

[mavi_baslik] Taşıt Kredisi Almak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir? [/mavi_baslik]

Bankalar müşterilerine kredi ürünlerini kullandırırken kişilerin mevcut mali durumlarını incelemektedirler. Her şeyden önce bir kişinin taşıt kredisi ve diğer kredili ürünleri alabilmesi için 18 yaşını geçmiş, belgelenebilir bir gelirinin olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra temel şartlar arasında yer alan ve tüm bankaların dikkat ettikleri diğer kredi verme şartlarından bir tanesi kişinin bankalarla olan ilişkisidir.

Araba kredisi almak isteyenlerin öncelikli olarak kredi notlarına dikkat etmeleri gerekmektedir. Eğer bir kişinin kredi notu yüksek ise bankalar kişiye belgeli gelir durumu üzerinden kredi kullanımına olanak tanımaktadır. Kredi notu düşük olan kişilerin kredileri bankalar tarafından onaylanmamaktadır. Bahsedilen bu şartlara uygunluk söz konusu ise kişiler taşıt kredisi şartlarını ilk etapta sağlamış olmaktadırlar.

[mavi_baslik] Sıfır Araçlarda Taşıt Kredisi [/mavi_baslik]

Taşıt kredilerinde araçların sıfır ve ikinci el olmasında koşullar değişmektedir. Sıfır araç sahibi olmak isteyen kişiler taşıt kredisi için bankalara gittiklerinde eğer yukarıda bahsettiğimiz durumlar olumlu ise kredi talebinde bulunabilirler. Tabi ki kişinin gelir durumu da bu konuda önemlidir. aylık kredisini düzenli olarak ödeyebilecek gelire sahip olması bankaların en çok dikkat ettikleri kıstaslardan bir tanesidir.

Sıfır araçlarda bankalar 50.000 TL’ye kadar %70 kredi imkânı tanımaktadır. 50.000 TL üzeri sıfır araçlarda 50.000 TL ye kadar %70 50.000 TL nin üstendeki tutarlarda %50 ye tekâmül eden tutar banka tarafından kredilendirilmektedir. Banka kredi ödeme süreci boyunca kredi ile alınan araca ipotek koymaktadır. Bunun yanı sıra ipotekli olan araca kasko yaptırma zorunluluğu da bulunmaktadır.

[mavi_baslik] 2.El Araçlarda Taşıt Kredisi [/mavi_baslik]

2.el taşıtlarda kredi kullanımında araçlara belirli bir yaş sınırı getirilmektedir. Her bankanın araçtan istediği yaş sınırı farklı olsa da bankaların geneli 5 yıl şartı aramaktadır. Yani 2. El taşıt kredilerinde 5 yıldan daha yaşlı araçlar için araba kredisi kullanımına olanak tanınmamaktadır.

2.el arabalarda da kredi kullanım oranı sıfır araçlar ile aynı oranlara tekâmül etmektedir. Tek fark ise sıfır araçlarda fatura bedeli üzerinden uygulanan oranlar, 2. El araçlarda kasko bedeli üzerinden uygulanmaktadır.

[mavi_baslik] Taşıt Kredisi Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler [/mavi_baslik]

Kişilerin taşıt kredisi çekeceklerinde dikkat etmesi gerekenler arasında öncelikli olarak bütçelerine göre araba belirlemeleri olacaktır. Gerek 2. El araçlarda gerekse sıfır araçlarda bütçeye göre bir araba seçilmelidir. Böylelikle kredi vadesi sürecinde kişi ödemelerinde zorluk çekmeyecektir.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken önemli konu ise [gri]en uygun faizli kredi[/gri]yi bulmak olacaktır. Bankalar farklı faiz oranları ile çalışmaktadır. İyi bir araştırma ile en düşük faizli krediyi veren banka bulunursa ve kredi bu bankadan çekilirse kişinin anapara haricinde ödeyeceği faiz miktarı daha az olacaktır.

Araba kredisi ile alınan araçlar, kişi bankaya olan borcunu ödeyene kadar banka tarafından ipotek altında tutulmaktadır. Kişi ipotekli olan aracı borcunu ödeyene kadar satamayacağını unutmamalı mali durumunu buna göre ayarlamalıdır. Borç vade sürecinde kapanabileceği gibi sonrasında kalan borç peşin olarak da kapatılabilmektedir.