• YARIM ALTIN
  1.592,00
  % 0,36
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  405343,214
  % -2,65
 • BIST 100
  1.441,33
  % -0,24
 • İhtiyaç Kredisi
 • Konut Kredisi
 • Taşıt Kredisi
 • Kobi Kredisi

Kredi tutarı 500'den büyük olmalı

Sıfır Araba Alacak Gücüm Yok Diyenlere

Sıfır Araba Alacak Gücüm Yok Diyenlere

Her birey kendisine ait bir arabasının olmasının hayalini kurmaktadır. Bilindiği üzere araba artık lüks olmaktan çıkarak zorunlu bir ihtiyaç haline gelmiştir. Hal böyle olunca da bireyler araba almanın yollarına bakmaktadırlar. Bu konuda kişilerin araba almalarına olanak sağlayan bankalar sunmuş oldukları kredi alternatifi ile kişileri araba sahibi yapmaktadırlar. Tabi bankalarında araba kredisi için belirli şartları bulunmaktadır. Bu şartlar doğrultusunda kişiler araç kredisi kullanabilmektedirler. Bankalar genellikle sıfır arabalara yüksek oranda kredi imkânı sağlamaktadır. Fakat sıfır araba almaya gücü yetmeyenler belirli standartlar ölçüsünde 2.El Araba Kredisi çekebilmektedirler.

Bankaların 2. El arabalara hangi şartlarda kredi verdiğini öğrenmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. Konunun tüm detaylarını paylaşacağımız içerik konu hakkında detaylı bilgiler edinmenizi sağlayacaktır.

[mavi_baslik] 2.El Araba Kredisi Nedir? [/mavi_baslik]

Araba sahibi olmak isteyen kişiler, bankaların kişilere sunmuş oldukları taşıt kredisi imkânlarından faydalanmaktadırlar.  Pek çok kişi bankalardan taşıt kredisi kullanarak araba sahibi olmaktadır. Özellikle bazı dönemlerde bankaların sunmuş oldukları cazip vade ve faiz oranları araba almayı düşünen kişilerin kredi çekerek araba almalarını sağlamaktadır. Peki, sıfır araba alacak gücünüz yoksa? Bankalar sıfır araba almaya gücü yetmeyen vatandaş için de 2.El Araba Kredisi alternatifini sunmaktadır.

Sıfır arabalar hem fiyat olarak oldukça yüksektir hem de kredilerin geri ödemesi bakımından kişilerin gelirlerini sarsıcı etki yapabilmektedir. Bu nedenle vatandaşların büyük bir çoğunluğu ikinci el araç almaya yönelmektedir. Bankalar da 2. El araba almak isteyen vatandaşlar için belirli kıstaslar çerçevesinde kişilere 2. El taşıt kredisi imkânı tanımaktadır.

Bankaların sıfır araçlara uyguladıkları kredi kullanım oranları ile 2. El araçlara uyguladıkları kredi kullanım oranları arasında farklılıklar bulunmaktadır.

2.El Araba Kredisi

2.El Araba Kredisi

[mavi_baslik] 2.El Taşıt Kredisi Şartları Nelerdir? [/mavi_baslik]

Bankalar bilindiği üzere taşıt kredisi kullanan kişilerin aldıkları araçları borç ödenene kadar ipotek koymaktadır. 48 aya kadar vadeli araç alındığında kişi vade sürecinde arabasının kredi borcunu bankaya düzenli olarak ödemekle yükümlüdür. Eğer kişi ödemelerini düzenli olarak gerçekleştirmez ve borcunu ödemez hale gelirse bu durumda banka ipotekli araca el koyarak satışını gerçekleştirip alacağını tahsil etmektedir.

Sıfır arabalarda araba yaş kaybettiğinde çok fazla değer kaybetmeyeceği için sıfır araba kredi kullanımları çok daha kolaydır. Bankalar sıfır araç kredilerinde çok fazla şarta bakmaksızın sadece kişinin ödeme durumuna ve kredini notunu değerlendirerek kredi kullandırmaktadır.

Fakat 2. El araba kredisi almak için kişilerin bankanın istedikleri niteliklerde bir ikinci el araç alacağı durumlarda alınabilmektedir.

[turuncu]#[/turuncu] Sıfır araçlarda bankalar aracın fatura değeri üzerinden %70’e tekamül eden tutarı kişiye kredi olarak vermektedir. 50.000 TL ‘ye kadar olan araçlarda %70 kredi kullanımı sağlayan bankalar, 50.000 TL ve üzerinde araçlar için 50.000 TL miktarına kadarının %70’ini üzerindeki meblağının %50 sini kredilendirmektedir.

Tüm bu bahsettiğimiz şartlar 2.el araba kredilendirmesinde de geçerlidir. 2. El arabada kredi değerlendirmesi kasko değeri üzerinden gerçekleştirilmektedir.

[turuncu]#[/turuncu] 2.El araçlarda belirli bir yaş sınırı bulunmaktadır. Genellikle bankalar 5 yıldan daha büyük olan arabalara 2. El taşıt kredisi vermemektedir. Bundan dolayı kişilerin 2. El taşıt kredisini bankadan alabilmesi için 5 yaş ve 5 yaşından küçük olan araçların kasko bedelleri üzerinden kredi başvurusunda bulunması gerekmektedir.

[turuncu]#[/turuncu] 2.el taşıt kredisi çekmek isteyen kişilerin gerekli şartlara uygun 2. El aracı bulmasının yanı sıra gelir durumumun bulduğu aracın aylık kredi taksitlerini ödemesine elverişli olması gerekmektedir. Bankalar her ne kadar aracı ipotek altına alarak alacaklarını garanti altına almış olsalar da düzensiz ödeme oluşturabilecek her türlü mevcut duruma karşın tedbir almak durumundadırlar.

[mavi_baslik] Taşıt Kredisine Başvuru Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler [/mavi_baslik]

Taşıt kredisine başvurmadan önce kişilerin başvurularından red cevabı almaması için önceden konu hakkında araştırma yapması gerekmektedir. Öncelikli olarak kişinin kredi notunu öğrenmesi ve kredi notunun krediye başvurmaya elverişli olup olmadığını öğrenmesi önemlidir.

Bankalardan ister sıfır araçlar için ister 2. El araçlar için kredi çekilsin her durumda da bir miktar peşinata ihtiyaç duyulacaktır. Peşinatınızı hazırlamadan 2. El araba kredisi başvurusunda bulunmanız hiçbir anlam ifade etmeyecektir. Peşinat oranını ise alacağınız aracın kasko bedeli üzerinden bankanızdan öğrenebilirsiniz.