• YARIM ALTIN
  1.578,00
  % 1,18
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  475921,645
  % 3,10
 • BIST 100
  1.441,33
  % -0,24
 • İhtiyaç Kredisi
 • Konut Kredisi
 • Taşıt Kredisi
 • Kobi Kredisi

Kredi tutarı 500'den büyük olmalı

Kredi Sicili Borcun Bitimi Sonrası Kaç Ayda Düzelir?

Kredi Sicili Borcun Bitimi Sonrası Kaç Ayda Düzelir?

Pek çok alanda ihtiyaç olsun ya da olmasın pek çok farklı alan için kredi çekilmektedir. Özellikle son yıllarda kredi çekimleri oldukça artmış durumdadır. Bununla beraber bazı kullanıcılar almış oldukları kredilerin ödemelerini düzenli olarak yapmamakta ve çok daha kötü yaptırımlar ile karşılaşmaktadırlar. Bu sebeple bankalar artık kredi vermeden önce kullanıcının geçmiş kredi ya da kredi kartı kullanımına ve ödeme geçmişine bakmakta olup burada yer alan bilgiler ışığında onay vermektedir. Bu araştırma işlemi nedeni ile Kredi Sicili bozuk olan vatandaşlar oldukça endişelenmektedir. Ancak bu alanda yapılan son değişiklikler ile birlikte kredi sicili bozuk olan vatandaşların endişelenmesini gerektiren bir durum ortadan kalkmış durumdadır. Ancak ilk olrak kredi sicili nedir bilmek gerekmektedir.

[mavi_baslik] Kredi Sicili nedir? [/mavi_baslik]

Kredi sicili, tüketiciler için özel olarak bankalar bünyesinde oluşturulan tamamen kişisel olarak oluşturulan bir dosyadır. Oluşturulan bu dosya içerisinde kredinin ne zaman çekildiği ne kadar bir meblağ olduğu, borçların zamanında ödenip ödenmediği, bankaların bünyesinde bulunan mevcut hesapların durumları ve kredi kartının asgari borcunun ödenip ödenmediği gibi bilgiler en ince detaylarına kadar yer almaktadır. Bankaların sahip olduğu bu bilgilerin sonucunda kötü bir sonuç ortaya çıkıyorsa, kullanıcının kredi sicilinin bozulduğu anlamına gelmektedir. Bu noktada ya da kredi sicilinin bozulması halinde yapılması gerek tek işlen kredi sicilinin düzeltilmesidir. Ancak buradaki ayrıntı kullanıcının sahip olduğu bozuk kredi sicilinin uzun bir süre boyunca düzeltilemez olduğudur. Yani anlatılmak istenen kredi sicili tek bir kredi ile bozulmadığı gibi tek bir kredi alınması ve düzenli ödenmesi ile olmayacağıdır. Kredi sicili borcun bitiminden birkaç ay sonra düzeli ödeme yapmak gibi kullanıcının performansına göre düzelme yoluna girecektir. Bu durum ise yaklaşık olarak 6 ay sürmektedir. Hatta bazı durumlarda 1 yıla bile yayılabilmektedir.

Kredi Sicili

Kredi Sicili

[mavi_baslik] Kredi sicilinin ve kredi notunun farkı [/mavi_baslik]

Bu iki terim çok fazla karıştırılmakta olup ikisinin aynı olduğu zannedilmektedir. Ancak ikisi birbirinden farklı terimlerdir. Kredi sicili, kullanıcıların kredi ya da kredi kartı başvurusu ile kredi geçmişlerinin hepsini içeren ve silinmesi mümkün olmayan veriler toplamıdır. Kredi notu ise Kredi Kayıt Bürosunda ve Merkez Bankasının bünyesinde yer alan ayrıca kullanıcıların kredi ya da kredi başvuruları sırasında olumsuz yanıt almalarına neden olan sistemdir. Çeşitli nedenlerden sürekli olarak yükselip azalan kredi notu sebebi ile kullanıcının kredi alması engellenebilmektedir. Örnek vermek gerekirse ihtiyaç kredi alan kullanıcı düzenli ödeme yapmazsa kredi notu düşmeye başlar. Fakat düzenli ödeme yapılması halinde kredi notu yükselmektedir. Ayrıca kreşi ya da kredi kartı borçlarının 90 gün içinde yani 3 ay boyunca ödenmemesi halinde kredi sicili bozulmaktadır. Tabi haliyle kredi notu da düşüş görülmektedir.

[mavi_baslik] Kredi sicili nasıl silinir? [/mavi_baslik]

  Eğer kullanıcı almış olduğu kredi ya da kredi kartına ait borcu 3 aylık bir süreç boyunca ödemezse kara listeye girmiş olmaktadır. Ne yazık ki bu durumun geri dönüşü bulunmaktadır. Kredi Kayıt Bürosunda yer alan bu sicil kaydının silinmesi için kullanıcının borcunun ödemesi üzerinden 5 yıl geçmesi gerekmektedir. Bu beş sene içinde herhangi bir bankaya yapılan kredi ya da kredi kartı başvurusu kredi sicilinin bozuk olması nedeni ile kabul edilmemektedir. Sicilin temizlenmesinden sonra yani 5 yıl geçtikten sonra kredi ya da kredi kartı başvurularının onaylanması için kredi notunun yükseltilmesi gerekmektedir. Kredi notunu yükseltmek için ise yapılabilecek en iyi yöntem ise kredi ya da kredi kartı borcunun düzenli ödenmesi ya da vergi borçlarının düzenli olması yeterli olacaktır.

[mavi_baslik] Kredi sicili nasıl düzeltilir? [/mavi_baslik]

  Kredi sicilinin düzeltilmesi için ilk adımda limitli bir kredi kartının çıkartılması gerekmektedir. Kartın çıkarılmasının ardından bu kart ile harcamalar yapılmalı ve kartın asgari borcu değil de tamamının ödenmesi gerekmektedir. Bu adımdan sonra düşük miktarlı kredili ve çekilen kredinin 12 aylık kısa vadeli bir şekilde düzenli ödeme ile gerekmektedir. Bu işlemler ile kayıtlarda yer alan kredi sicili dosyasında borcunu zamanında ödeyen vatandaş olarak görünülebilmektedir. Ancak sicilin düzeltilmesi ardından tekrar ödenmesi halinde çok daha kolay bir şekilde kara listeye girilmekte olup ödemelerin düzenli yapılması çok önemlidir.