• YARIM ALTIN
  1.631,00
  % -2,24
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  338092,395
  % 7,10
 • BIST 100
  1.454,25
  % -0,45
 • İhtiyaç Kredisi
 • Konut Kredisi
 • Taşıt Kredisi
 • Kobi Kredisi

Kredi tutarı 500'den büyük olmalı

Araç Kredisi Alırken Araca Kasko Yaptırmak Zorunlu Mu?

Araç Kredisi Alırken Araca Kasko Yaptırmak Zorunlu Mu?

Kişilerin büyük bir çoğunluk araç alacaklarında doğrudan banka araç kredilerine yönelmektedirler. Büyük bir çoğunluk için nakit para ile araç almak oldukça zordur. Bankalar kredi alternatifleri ile kişilere pek çok konuda destek olmaktadırlar. Acil durumlar için nakit ihtiyaç kredisi, Ev kredisi, araç kredisi kredi alternatiflerini farklı vade ve faiz alternatifleri ile sunan bankalar düzenli ödeme yapabilen, gelir ve giderini doğru bir şekilde yönetebilen vatandaşlar için oldukça avantajlıdır. Araç kredisi almayı planlayanlar için yazımızda [gri]taşıt kredisi[/gri] şartlarına ve taşıt kredisi alımlarında kasko zorunluluğun olup olmadığına yer veriyoruz. Konu hakkında tüm merak ettiklerinizi yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

[mavi_baslik] Araç Kredisi Alma Şartları Nelerdir? [/mavi_baslik]

Herkes bir araba almanın hayalini kurar. Eskiden lüks olarak görülen arabalar artık günümüzde bir ihtiyaç haline gelmiştir. Bankalar sağlamış oldukları araç kredisi imkânı ile kişilerin araç sahibi olmalarını sağlamaktadır. 48 aya varan vade ve uygun faiz alternatifleri ile kişiler kolaylıkla bir araç sahibi olabilmektedirler. Tabi ki bankalardan araba kredisi almak için bankanın bazı şartlarını da sağlamak gereklidir. Gerekli şartları maddeler halinde yazmak gerekirse söz konusu şartlar şu şekildedir;

 • [turuncu]#[/turuncu] Kredi başvurusunda bulunan kişinin 18 yaşından büyük olması,
 • [turuncu]#[/turuncu] Kredi çekmek isteyen kişinin belgeli bir gelirinin olması ( maaş bordrosu, ticaretle uğraşanlar için vergi levhası, bilanço… Emekliler için emekli maaş cüzdanı, Çiftçiler için çiftçi ve tapu belgeleri…)
 • [turuncu]#[/turuncu] En önemli şartlar arasında kişinin kredi notunun risk grubunda olmaması. Kredi notu risk grubunda olan kişiler bankadan araç kredisi dâhil başka kredilerden de onay alamazlar.
 • [turuncu]#[/turuncu] Taşıt kredilerinin maksimum vade süresi 48 aydır. Kişiler 48 aya kadar vade süresine kendileri karar verebilirler. Bankadan araç için çekilen kredi ödemesi bitene kadar banka aracı ipotek altına alır. Eğer Kişi ödemelerini gerçekleştiremez ise bankanın araca el koyma hakkı bulunmaktadır.
 • [turuncu]#[/turuncu] Araba kredisi arabanın fatura bedeli üzerinden %70 ine verilmektedir. Kalan kişinin araba aldığı yere ödemeyi nakit yapması gerekmektedir.
Araç kredisi

Araç kredisi , Araç Kredisi Alırken Araca Kasko Yaptırmak Zorunlu Mu?

[mavi_baslik] Arabalara Kasko Yaptırmak Zorunlu Mudur? [/mavi_baslik]

Araç sahibi olmak isteyen kişilerin bir diğer merak ettikleri konulardan bir tanesi ise araçlarına kasko yaptırma zorunluluklarının olup olmadığıdır. Eğer bir vatandaşın arabası varsa mutlaka ama mutlaka trafik sigortası yaptırma zorunluluğu bulunmaktadır. Eğer trafik sigortası olmayan bir kişi tespit edilirse yüksek miktarda para cezasına çarptırılmaktadır. Bunun yanı sıra araca kasko yaptırmak zorunlu değildir.

Kişiler isterler ise arabalarına kasko yaptırabilir, istemezler ise yaptırmamakta özgürdürler. Kasko yaptırmamanın herhangi bir cezai işlemi bulunmamaktadır. Ama Tabi ki aracın kaskolu olması kişi için büyük bir avantajdır. Aracın herhangi bir kazasında ya da arızasında kasko şirketleri aracın tüm masraflarını üstlenmektedirler. Kişi cüzi bir miktar kasko bedelini başta ödeyerek böyle olumsuz bir durumda daha yüksek meblağlar ödemekten kurtulmuş olacaktır.

[mavi_baslik] Araç Kredisi İle Alınan Araca Kasko Yaptırmak Zorunlu Mudur? [/mavi_baslik]

Evet, taşıt kredisi kullanmayı planlayan kişilerin kredi ile araç aldıklarında kasko yaptırıp yaptırmama zorunlulukları çokça merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Aslında kişileri bu noktada çelişkiye düşüren yasal olarak kasko zorunluluğu olmamasına rağmen banka kredisi ile araba alındığında kasko zorunluluğun doğmasıdır.

Sorunun net cevabı ise; araç kredisi ile araba alan kişilerin kasko yaptırma zorunluluğu bulunmaktadır. Yasal olarak bir yaptırım olmasa da [gri]bankalar[/gri] kendi alacaklarını garanti altına almak için banka borcu ödenene kadar olan süreçte araca kasko yaptırma zorunluluğu tutmaktadır. Kasko zorunluluğu tüm bankalarda geçerlidir.

Burada bankaların amacı kredi sürecinde ipotek altına aldıkları aracın kredisinin ödenmemesi durumunda bankanın araca el koyma durumunda aracın sağlam olmasından ve ek masraf çıkarmayacağından emin olmasıdır.

Eğer kişi kredilerini ödemezse banka araca el koyarak satışını gerçekleştirmekte ve alacağını temin etmektedir. Fakat araçta kasko zorunluluğu olmazsa ve kişi arabayla kaza yaparak arabaya hasara uğratırsa bu durumda kasko olmadığı için arabayı yaptırmak kişiye düşecektir. Kişi arabayı yaptırmadığı takdirde banka araca el koyma durumunda hasarlı aracı değerinden oldukça düşüğe satacağı için alacağı temin edemeyecektir. Bu bahsettiğimiz nedenlerden dolayı araç kredisi kullanan kişilerin arabalarına kasko yaptırmaları banka tarafından zorunlu tutulmakta aksi takdirde kredi onaylanmamaktadır.