• YARIM ALTIN
  1.577,00
  % 1,12
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  475938,159
  % 3,10
 • BIST 100
  1.441,33
  % -0,24
 • İhtiyaç Kredisi
 • Konut Kredisi
 • Taşıt Kredisi
 • Kobi Kredisi

Kredi tutarı 500'den büyük olmalı

Kredi notum kaç olmalı mı diyorsunuz?

Kredi notum kaç olmalı mı diyorsunuz?

Bankalar ile ilişkili olan, ihtiyaç kredisi, konut kredisi, kredi kartı gibi tüm bireysel krediler ile hesap kredilerinin toplanıp değerlendirilmesi ile birlikte, ortaya çıkan puanlama sistemi ve puana kredi notu denmektedir. Bu konuda en çok merak edilen kredi notum kaç olmalı sorusuna yanıt bulacağız. Sizlerin bankadan çektiğiniz kredi, şuan ki borcunuz, borcunuzu düzenli ödemeniz, borcunuzu zamanında ödemeniz vb. gibi bankayla ilişkili olan her işlem kredi not ortalamanızın belirlenmesini sağlayan temel faktörlerdir.

Ülkemizde hizmet veren tüm bankalarımızın birleşerek kurmuş oldukları bir kurum olan, Kredi Kayıt Bürosu A.Ş. (KKB), bankalar ile yapmış ve yapıyor olduğunuz tüm işlemleri kayıt altına alarak analiz edip sizlerin kredi not ortalamalarınızı, yani kredi puanlarınızı belirliyor. KKB‘nin internet bankacılığı kullanan ve internetten kredi notu öğrenmek isteyen müşterileri için geliştirmiş olduğu program Findex, yukarıda saymış olduğumuz etkenlere bağlı olarak, yaptığı hesaplama sonucunda 1 ile 1900 arasında bir puan belirliyor.

[mavi]Kredi Notum Kaç Olmalı[/mavi]

Findex hesaplamalarına göre müşterilerinin geçmişte yapmış olduğu işlemleri göz önünde bulundurarak, ileride yapabileceği olası ödeme performansını tahmin etmeye çalışmaktadır. Burada bankaya geri ödeme yaparken zorlanacağı düşünülen düşük not alan kişiler olurken, yüksek not alan kişilerin ileride ödeme yapma konusunda sıkıntı çekmeyeceği ve ileri ki ödeme performanslarının iyi olacağı tahmin ediliyor.  Uzun yıllar bankayla hiçbir işlemi olmayan kişilerin ise, Kredi Kayıt Bürosu tarafından kişiye ait hiçbir kayıtlı veri bulunmadığı için kişinin kredi notu otomatik olarak oluşamıyor ve sıfır (0) olarak tanımlanıyor. Ayrıca bazı bankalarımızın sadece Findex kredi notu değerlendirmesinin yanında, kendi özel değerlendirmelerine göre de kredi notu oluşturabiliyorlar.

Kredi notum kaç olmalı mı diyorsunuz?

Kredi notum kaç olmalı mı diyorsunuz?

[mavi]Kredi notu önemli bir kriter[/mavi]

Bankalar ve diğer finansal kuruluşlar, kişilerin kredi not ortalamalarını birer değerlendirme kriteri gibi görmektedirler. Yani buradaki amaç, kredi almak için başvuru yapan kişiyi düşük maliyet ile minimum zamanlamayla bir süzgeçten geçirip belirlemektir. Kredi not ortalamaları 0 ve 1900 arası değişir. En riskli grup: 1-699 puan aralığına sahip olanlar. Orta riskli grup: 700-1099 puan aralığına sahip olanlar. Az riskli grup: 1100-1499 puan aralığına sahip olanlar. İyi grup: 1500-1699. Çok iyi: 1700-1900 puan aralığına sahip olanlar. Genel olarak bankalar bu değerlendirmeler üzerinden kadar vermektedir. Ancak her banka ve finansal kuruluşun kredi notu değerlendirmesi farklıdır.

Tablo üzerinden örnek vermek gerekirse kredi not ortalaması 1 ve 699 puan aralığında olan yani en riskli gruba bankaya kredi ve kredi kartı başvurusu yapıldığı takdirde, banka tarafından hızlı bir şekilde ret cevabı alacaktır. Kredi not ortalaması iyi veya çok iyi olan bir kişinin ise kredi başvurusu büyük ihtimalle onaylanacaktır. Bankaların asıl tereddüt yaşadıkları grup ‘Az Riskli’ grubunda bulunan kişilerdir. Çünkü bu grupta kredi ve kredi kartı başvurularının onaylanması veya reddedilmesi tamamen kişinin aylık gelir durumuna, mesleğine ve çalıştığı kuruma bağlı olarak bankalar tarafından değerlendirilmektedir.

[mavi]Peki, kredi notum kaç olursa kredi kullana bilirim?[/mavi]

Bu sorunun cevabı, başvuru yapmış olduğunuz bankaya, talep ettiğiniz limite ve aylık gelir durumunuza göre farklılık göstermektedir. Ancak bir genelleme yapmak gerekirse, eğer notunuz 1500 ve üzeriyse içiniz rahat olabilir. Muhtemelen birçok banka size hizmet verebilir. Eğer notunuz 1500’den düşük ise o zaman kredi notu yükseltmek için neler yapabileceğinizi araştırmanızı öneririz.

Kredi notu, kişinin kredi değerlendirmesi yapılırken kullanılan çok önemli bir veridir, ancak tabi ki de kredi notu tek ölçüt değildir. Kredi notu yüksek olan bir kişinin talebini banka ret cevabı ile yanıtlayabilir ya da kredi notu düşük olan bir kişiye onay cevabı verebilir.

bir diğer yazımız olan Kimlere Kredi Çıkar Kimlere Çıkmaz adlı yazımızı da inceleyebilirsiniz.