• YARIM ALTIN
  1.653,00
  % -0,12
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  343390,280
  % -0,49
 • BIST 100
  1.442,56
  % -0,80
 • İhtiyaç Kredisi
 • Konut Kredisi
 • Taşıt Kredisi
 • Kobi Kredisi

Kredi tutarı 500'den büyük olmalı

İşsizlere Günde 50 TL Veriliyor

İşsizlere Günde 50 TL Veriliyor

Özellikle son dönemlerden ülkemizde pek çok alanda gelişmeler kaydedilmiş durumdadır. Engellilere verilen haklar, işçi ve iş verenlerin buluşturulması ve daha pek çok alanda yenilikler yapılmış durumdadır. Tabi yapılan tüm bu yeniliklerin yeterli olmadığını ve daha da geliştirilmesi gerektiğini belirtmek gerekmektedir. Son günlerde ise farklı bir yenilik hazırlıkları yapılmaktadır. Yapılan açıklamalar doğrultusunda işsizlere günde 50 TL verileceği konuşulmakta olup bu durum pek çok işsiz insanı sevindirmiş durumdadır.

[mavi_baslik] işsizlere günde 50 TL Sistemi nasıl işliyor? [/mavi_baslik]

Bilindiği üzere Türkiye iş kurumu (İŞKUR) işsiz vatandaşlara yönelik iş bulma, işe girme ve iş hayatına uyum sağlama gibi konularda destek vermektedir. Bununla beraber yapılan işe yönelik eğitimler veren kurumdaki eğitim sürelere yakın zamana kadar 6 ay gibi bir süreç içinde dahil edilmekteydi. Yapılan son çalışma ile birlikte eğitimin süresi 1 yıla çıkarılmış durumda.

Tabi bu eğitimlere katılabilmek için bazı şartlar bulunmaktadır. Kişinin ilk olarak işsiz olması, 15 yaşından büyük olması ve İŞKUR’a kayıtlı olması gerekmektedir. Bu şartlardan birine dahi uygunluk göstermeyen kişiler eğitim programlarına katılamamaktadır. Bununla beraber eğitime üniversite öğrencileri ile lise öğrencilerinin de katılması sağlanmış olup iş başı eğitimlerine katılmalarına imkân sağlanmış olunmuştur.

Yapılan araştırmalar doğrultusunda 2017 yılı içinde bu eğitim programlarına 500 bin işsiz vatandaşın katılması beklenmektedir. Türkiye İş Kurumu bu eğitim programlarının yardımı ile işsiz vatandaşların, İŞKUR’da kaydı bulunana iş yerlerine yönlendirerek, işin başında tecrübe yolu ile işi öğrenmelerini sağlamakla birlikte işsizlere günde 50 TL, ödeme yaparak gündelik her ihtiyaçlarını karşılayabilmelerine olanak sağlamış olmaktadır.

işsizlere günde 50 TL

işsizlere günde 50 TL

[mavi_baslik] Eğitim programlarına kimler katılabilir? [/mavi_baslik]

İŞKUR’da kaydı bulunana ve en az 2 yıl sigortalı çalışana sahip olan özel ya da kamuya dahil tüm işyerleri bu eğitim programlarına dahil olabilme şansına sahiptir. Bu programlara dahilinde bulunan işyerlerinin teşvik etmek amacı ile bazı indirimler uygulanmaktadır.  İndirimler için bir örnek vermek gerekirse 18 ve 29 yaş aralığında bir kişiye 3 aylık bir zaman dilimi içinde iş veren işyerleri, iş verdikleri bu kişi için SGK primi ödemekten muaf olmaktadır. Bu durum iş verenleri ciddi bir para ödemesinden kurtarmış olmaktadır.

Devlet bu primi ise hali hazırda işçi kesimden kestiği İşsizlik Sigorta Fonu üzerinden karşılamaktadır. İşyeri sahiplerine ise SGK pirimi için yapılacak yardım ise oldukça uzun bir zaman dilimi olan 20 ya da 42 ay arasında değişiklik göstermektedir. İş sahibi kişilerin artması amacı ile bu tarz yöntemler uygulayan devlet, aynı şartlarda 30 ve üzerindeki işsiz kişilerden 20 aya kadar SGK primi almamaktadır.

Öte yandan [gri]İŞKUR[/gri]’un sunduğu bu eğitim programlarından işveren kişinin birinci dereceden akrabası olanlar ve aynı işyerinde [turuncu]son 3 ay içinde sigortalı olarak çalışmış olan kişiler yararlanmamaktadır.[/turuncu] İşyerleri İŞKUR tarafından gönderilen kişilere iş verebileceği gibi işe alımları kendilerini ge gerçekleştirebilmektedir. Buradaki ayrıntı ise iş alınan kişinin mutlaka İŞKUR’da kaydının bulunması ve yine İŞKUR kayıtlarında işsiz olarak görünüyor olmasıdır.

İş başı eğitim programlarına kayıt yaptırmak için ilk olarak İŞKUR Müdürlüklerine, hizmet birliklerine kişiler kendileri giderek meslek danışmanlarına bu eğitim programlarından birine katılmak istediklerini bildirmeleri gerekmektedir. Ancak kişinin kesin olarak İŞKUR kayıtlarında işsiz olarak görülmesi gerekmektedir. Bu eğitim programları dahilinde bulunana kişilere eskiden 38 TL olarak yapılan ödeme 50 TL’ye arttırılmış durumdadır. Ayrıca üniversitede okuyan öğrencilerin hali hazırda aldıkları kredi ya da burslar bu programa katılmaları halinde herhangi bir şekilde kesilmemektedir.

[mavi_baslik] Eğitim programlarının süresi [/mavi_baslik]

İŞKUR tarafından düzenlenen ve iş verenler tarafında işin başındayken verilecek olan bu eğitim programları toplamda [turuncu]160 gün boyunca en az 5 saat en fazla 8 saat[/turuncu] olmak üzere toplamda 320 gün olarak işsizlere verilmektedir. İş yerleri tarafından verilen bu iş başı eğitim programları sırasında herhangi bir iş kazası ya da mesleki hastalık durumunda aynı sigorta priminde olduğu gibi İŞKUR tarafından ödemesi yapılmaktadır. Bu uygulama ile birlikte işsizlere günlük 50 TL verilmektedir.

Ayrıca İŞKUR tarafından ödenen primler ve sağlık hizmetleri ile birlikte daha fazla vatandaşın iş sahibi olması amaçlanmaktadır. Bu şu anlama gelmektedir lisede ya da üniversitede eğitim gören öğrenciler hem okuyarak hem de mesleki eğitim programlarına katılabilirler.