• YARIM ALTIN
  1.579,00
  % 1,30
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  480950,731
  % 4,03
 • BIST 100
  1.441,33
  % -0,24
 • İhtiyaç Kredisi
 • Konut Kredisi
 • Taşıt Kredisi
 • Kobi Kredisi

Kredi tutarı 500'den büyük olmalı

Konut Kredisinde Ara Ödemelerde Ne Kadar Faiz İndirimi Olur?

Konut Kredisinde Ara Ödemelerde Ne Kadar Faiz İndirimi Olur?

Ev almak ve ev sahibi olmak isteyenlerin ilk olarak başvurdukları kurum bankalar olmaktadır. Bankaların kredili ürünleri arasında yer alan konut kredileri kişilerin ev sahibi olmalarına olanak tanımaktadır. Belirli bir peşinat ödeyerek evin geri kalan tutarını banka kredisi ile ödeyen kişiler vade sürecinde bankaya ev kredisini ödemektedirler. Günümüzde ev kiralarının fiyatlarının oldukça arttığını göz önüne alırsak kira öder gibi konut kredisi ödemek pek çok vatandaşa mantıklı gelmektedir. Hem böylece kredi bitiminde kişiler ev sahibi olmaktadırlar. Konut kredisini belirli vade aralığında ödeyen vatandaşlar ara ödemelerde Faiz İndirimi olup olmadığını merak etmektedirler. Yazımızda hem konut kredisi çekmek için gerekli şartları hem de ara ödemede ne kadar faiz düşüşü olacağını ele alacağız. Konu hakkında tüm merak edilenleri yazımızda bulabilirsiniz.

[mavi_baslik] Konut Kredisi Nedir? [/mavi_baslik]

Konut kredisi bankaların müşterilerine sunmuş oldukları kredi ürünüdür. Gerekli şartları ve koşulları sağlayan bireyler bankalardan kolaylıkla konut kredisi kullanabilmektedir. Konut kredisi şartlarına bir alt başlıkta detaylı olarak değineceğiz genel hatları ile konut kredisini ele almak gerekirse konut kredisini şu şekilde maddeleyebiliriz;

 • [turuncu]#[/turuncu] Konut kredisi bankaların kullandırdıkları en uzun vadeli kredi ürünüdür.
 • [turuncu]#[/turuncu] Bankaların sunmuş oldukları vadelerde kişilerin düzenli olarak çektikleri krediyi bankaya geri ödemesi gerekmektedir.
 • [turuncu]#[/turuncu] Her kredi ürününde olduğu gibi konut kredisinde de yine bankalarca belirlenmiş olan faiz oranı bulunmaktadır.
 • [turuncu]#[/turuncu] Faiz oranı çekilen ana para üzerinden hesaplanır ve kişi bu faiz farkını aylık ödemelerinde bankaya ödemektedir.
 • [turuncu]#[/turuncu] Konut kredisi tamamen bitene kadar alınan konut banka tarafından kişinin krediyi ödememe olasılığında konuta ipotek koymaktadır.
Faiz İndirimi

Faiz İndirimi

[mavi_baslik] Konut Kredisi Almak İçin Şartlar Nelerdir? [/mavi_baslik]

Konut kredisi çekmek için aranan şartlar en temelde kişinin kredi çekmesinde aranan şartlar ile doğru orantılıdır. Yani kişinin öncelikli olarak kredi notuna bakılmaktadır. Kredi notu düşük olan kişilere banka kredi kullandırmamaktadır.

Kredi notu yüksek olan kişilerin sonrasında almak istediği eve ve kişinin bu ev için kullanması gereken krediye bakılır. Evin değeri eksper tarafından ölçülür. Bu ölçülen değer doğrultusunda banka kullandıracağı kredi taksitlerini kişinin geliri doğrultusunda düzenli ödeyip ödeyemeyeceğine bakılır. Eğer kişinin geliri çekilmek istenilen kredi taksitini ödemeye elverişli ise konut kredisi kullanılabilmektedir.

[mavi_baslik] Konut Kredisi Faizleri ve Vadesi [/mavi_baslik]

Konut kredisi faizleri genel olarak bankaların çoğunda birbirine yakın oranlardadır. Fakat konut kredisi yüksek meblağlardan oluştuğu için faiz oranında küçük değişiklikler bile anaparaya vurulduğunda fark yaratmaktadır.

Konut kredisi faiz oranları hem bankadan bankaya hem de kullanılan vade süresine göre değişkenlik göstermektedir.

Konut kredisi vadeleri ise 12 aydan başlayıp kimi bankalarda 120 aya kimilerinde 240 aya ve 300 aya kadar vadeye kadar uzamaktadır. Vade süreci uzadıkça faiz oranı ve ana paraya ek olarak yapılacak ödeme miktarı da artmaktadır. Vade ödemeleri arasında kişilerin ara ödemeye yaptıklarında faiz indirimi alabileceği konusu ise kişilerin vade konusunda en çok merak ettikleri unsurdur.

[mavi_baslik] Konut Kredisinde Ara Ödeme Nasıl Yapılır? [/mavi_baslik]

Kişiler mevcut vade ritmi içerisinde ödemelerini gerçekleştirirlerken ek olarak ara ödeme de yapabilirler. ara ödeme hususunda bankalar tarafından kişilere herhangi bir kısıt ve kurul konulmamaktadır. Standart bir şekilde vadelerinizi öderken elinize geçen ek parayı dilerseniz konut krediniz için ek ödeme de kullanabilirsiniz. Ek ödeme yapıldığında ise bankalar tarafından belirli orada Faiz İndirimi yapılmaktadır.

Yani ara ödeme yapmak ya da konut kredisini erken kapatmak belirli oranda faiz düşüşüne olanak tanımaktadır. Eğer ara ödeme ya da erken ödeme gibi bir opsiyona sahip olursanız bu opsiyonu değerlendirerek ara ödeme ya da erken ödeme yapabilirsiniz.

[mavi_baslik] Konut Kredisinde Ara Ödeme Yapıldığında Faiz İndirimi [/mavi_baslik]

Konut kredisi ödeyen kişiler ara ödeme yaptıklarında Faiz İndirimi uygulanması konusunda akıllarında bazı soru işaretleri bulunmaktadır. Öncelikle belirtmeliyiz ki ara ödeme yaptığınızda banka faizde indirim yapmaktadır. İndirim hususu ise şöyledir;  Erken ödemenin gerçekleştirildiği tarihte geçerli oran faiz miktarı erken ödeme yapılan yada ara ödeme söz konusu olan gün sayısı baza alınarak bulunan faiz oranı, faiz üzerinden hesaplanan yükümlülükler oranında Faiz İndirimi banka tarafından yapılmaktadır.