• YARIM ALTIN
  1.592,00
  % 0,36
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  413959,153
  % -0,15
 • BIST 100
  1.441,33
  % -0,24
 • İhtiyaç Kredisi
 • Konut Kredisi
 • Taşıt Kredisi
 • Kobi Kredisi

Kredi tutarı 500'den büyük olmalı

Kara Liste; Kredi değerlendirilmesinde merak edilen konu

Kara Liste; Kredi değerlendirilmesinde merak edilen konu

Kredi talebinde bulunan ve kredi kartı kullanmak isteyen herkes kara liste denilen o değerlendirme kriterinden haberdardır. Ancak çoğu kişi bu tabirin ne olduğunu ve neden  böyle bir ifadeyle karşı karşıya kalınabildiğini bilmemektedir. Kara liste ile aslında anlatılmak istenen kara liste deyimi finans sektöründeki ismi ile herhangi bir düzensiz ödeme yada ödenmeyen borç durumunda bankların uyguladığı yasal takip  durumudur. Bu bahsettiğimiz yasal takip ise nasıl oluşur, yasal takip sürecindeki kişiler nasıl bir yaptırımla karşı karşıya kalırlar biraz da onlardan bahsetmekte fayda var.

[mavi_baslik] Yasal Takip Süreci [/mavi_baslik]

Yasal takip süreci kredi borçlarından oluşan ödenmemişlik durumunun yasal yollarla tahsil edilebilmesi için başlatılan uygulama şeklidir. Böyle bir seneryoyla karşılaşan birey her hangi bir banka ile kredi ve kredi kartı kullanma talebinde bulunursa çok büyük ihtimalle bankalardan olumsuz bir cevap alacaktır. Bu kişiler daha öncesinde yasal bir takip geçirdiyse yada şu an itibariyle geçiriyorsa bu durumdan müzdarip oldukları için halk arasında kara listede olarak adlandırılırlar. Esasında bankacılık sektöründe böyle bir tabir söz konusu değildir.

Çoğu kişi tarafından doğru bilinen bir yanlıştan da bahsetmekte fayda var. Her ödemesi geciken ya da düzensiz bir şekilde ödeme gerçekleştiren bireylerin hepsi kara listede yer almazlar. Kara listeye düşebilmesi için bireyin belirli bir sürece tabii olması ve o süreç içinde kendisinden beklenen hamlelerin yapılmamış olması gerekmektedir.

kara liste

kara liste

[mavi_baslik] kara liste de Kimler Yer Alır ? [/mavi_baslik]

Bankaları ödemelerini gerçekleştirmeyen bireyler için nasıl bir yol izlemesi gerektiği yakın bir tarihte tekrar düzenlemeye girmiştir. 2015 yılının Mayıs ayında çıkan bir yönetmeliğe göre bu yasal süreç farklı  bir boyu kazanmıştır. ”Tüketici Kredisi Sözleşmeleri Yönetmeliği” 18. maddesinde yer alan maddelere göre krediyi veren kurum ve kuruluşların hakları ve yaptırımları daha saydam bir şekilde yeniden dizayn edilmiştir.

Bu yönetmelikteki  maddeye göre ” Tüketicinin taksitleri ödemede zorluğa düşmesi ve ödemeleri gerçekleştirmemesi gibi bir durumda krediyi veren, borcun tamamının iflasını talep etme hakkı saklı tutulmuşsa, bu hak ancak kredi veren kurumun bütün edinimlerini ifa etmiş olması tüketicinin de birbirini izleyen en az iki taksiti ödeme konusunda temerrüde düşmesi halinde kullanılabilir. Kredi verenin bu hakları kullanabilmesi için tüketiciye en az otuz gün süre  olmak şartıyla ödeme uyarısında bulunulması zorunludur.” belirtilmiştir.

Yukarıdaki açıklamalardan da anlaşılacağı gibi kredi borcunu ödemeyen şahıslar için son olarak bir zaman verilmesi hakkı onlara tanınmıştır. Başlatılacak olan yasal işlemler bu süre zarfında başlatılamaz ve borç hamili bu konuda her hangi bir zorlamaya maruz kalamaz. Fakat bireye teblih edilen otuz günlük sürede herhangi bir ödeme yapılmaması durumunda bankalara yasal takip hakkı doğmuş oluyor. Yani ilk olarak bahsettiğimiz iki taksit dönemi ve sonrasında ki otuz günlük süreyle birlikte toplamda 90 günlük bir periyotta ödeme yapılmaması halinde kişi o bahsedilen kara listeye düşmüş olacaktır.

[mavi_baslik] Kara Listede Bulunan Kişilere Haciz Gelir Mi ? [/mavi_baslik]

Bankaların ellerinde bulunan mala haciz koyma hakkından bahsedecek olursak eve böyle bir yasal hakları mevcut. Ancak bu durum eskiden olduğu gibi ağır yaptırımlara maruz kalmanıza neden olabilecek cinsten değil. Haciz işlemlerinde borçlu kişiye ait olan gayrimenkul veya araç varsa bunlara haciz uygulaması yapılabilmektedir. Ancak evinizde bulunan kullanımı zaruri yani sizin hayatınızı devam ettirebilmeniz için mecbur olduğunuz ürünlere günümüzde haciz işlemi uygulanmamaktadır. Bu eşyalara buzdolabı, çamaşır makinesi, oturma takımı gibi malzemeleri örnek verebiliriz. Bunun nedeni ise böyle bir yaptırım karşılığında toplum önünde bankalar yada kredi veren diğer kurumlar kötü bir imaj yaratmak istememeleridir. Böylelikle bu zaruri eşyalarınıza icra gelmesi yasal olarak da günümüz düzenlemelerine göre mümkün değildir.

Kara listede olanlara kredi veren bankalar adlı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

YORUMLAR YAZ
 • Murat3 sene önce
 • Mrb kredi karttan takib olup borç yok kağıdı olsa kredi alirmi

  • Kredi Danışmanı3 sene önce
  • Merhaba Murat bey,

   Bu şekilde kredi başvurusunda bulunmanız size birşey katmaz. Fakat yasal takibiniz olduğu için bankalar size kredi vermek istemeyecektir. Son zamanlarda kredileri en çok onaylayan banka olan ING Bankası ve Aktif Bank şubelerine başvuruda bulunabilirsiniz.