Kredi Notu Öğrenme Sorgulama Hesaplama – Kredinotutr.com
Esnafların Kredi Alabilmesi İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?
Yazar: - 17 Mart 2017
3
0

Esnafların işlerini büyütebilmesi ve kendilerini daha rahat bir şekilde istihdam ettirebilmeleri için çeşitli kredi destekleri bulunmaktadır. Özellikle esnaf olup esnaf ve sanatkarlar odasına üye olan esnaflar kredi kullanım konusunda oldukça [gri]avantajlı kredi[/gri] olanaklarına sahiptirler. Küçük sermayeler ile işletme kuran ve daha çok emek gücü ile çalışan işletmecilere esnaf denilmektedir. Esnafların daha da büyüyerek kobi haline gelmesi ve istihdamı artırması için gerek özel bankalar gerekse devlet kanallı bankalar esnaflara avantajlı kredi olanakları sağlamaktadırlar. Esnaflara kredi sağlayan kurumların temelde kredi verme şartları aynı olsa da çeşitli ve ek şartlar getirebilmektedirler. Bu sebepten Esnafların krediye başvuru yaparken, kredi almak istedikleri kurumun şartlarını iyi öğrenmeleri, bu şartlara uygunluklarını araştırmaları, gerekirse eksiklikleri kapatarak sonrasında kredi başvurusunda bulunması önemlidir. Kredi başvurusu yapmak ve red yemek kredi puanında olumsuz etki yaratabilmektedir. Önceden bilinçli olarak kredi araştırması yapmak bu nedenle oldukça önemlidir.

esnaflara avantajlı kredi

esnaflara avantajlı kredi

Esnaflara avantajlı kredi veren kuruluşlar arasında en başta Esnaf ve sanatkârlar odası gelmektedir. Esnaf ve sanatkârlar odası aracılığı ile kredi almak isteyen esnafların belirli şartları, koşulları ve gereklileri bünyesinde bulundurması gerekmektedir. Esnaf ve sanatkârlar odasının taleplerine uygunluk gösteren esnaflar oldukça avantajlı bir şekilde kredi kullanımı gerçekleştirebilmektedir.

[gri]Esnaf ve sanatkârlar odası[/gri] aracılığı ile kredi başvurusunda bulunmak isteyen esnaflarda aranan şartlar ise şu şekildedir;

[turuncu]#[/turuncu] Öncelikli olarak Esnaf ve sanatkâr olmak ve iş yerinin bulunduğu yerdeki Esnaf ve sanatkârlar odasına üye olmuş olmak.

[turuncu]#[/turuncu] İş ve ikamet yerinde kooperatifin belirlemiş olduğu çalışma sahası içerisinde yer alıyor olmak.

[turuncu]#[/turuncu] Kredi kullanılacak olan Esnaf ve Sanatkârlar kredi kooperatifi haricinde başka bir kooperatife üye olmamış olmak.

Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifliğine ortak olmak isteyen esnafların öncelikli olarak ortağı olunmak istenilen Kooperatife yazılı olarak müracaatta bulunması gerekmektedir.

Müracaatı yapan esnafın yazılı beyannamesi Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifliği yönetim kurulu tarafından incelenir. Kooperatife ortak olması uygun görülen ya da Kooperatife üyeliği uygun görünmeyen Esnaflara karar 15 gün içerisinde aynı şekilde yazılı olarak bildirilir.

Kooperatif bünyesine kabul ettiği ortağın ekonomik ve mali durumunu detaylı olarak inceler. Mevcut durumu ve Esnafın talep etmiş olduğu kredi tutarı ile bu tutarı mevcut durumu ile ödeme durumunu irdeler. Konular hakkında Kooperatif tarafından istihbarat raporu, bülteni düzenlenir ve kefalet haddi tespit edilir. esnaflara avantajlı kredi verilebilmesi için tüm bu aşamalar kooperatif tarafından gerçekleştirilir.

esnaflara avantajlı kredi verilmesi için Kooperatif tüm düzenlemiş oldukları evrakları T.C Halk Bankasına gönderir. T.C Halk Bankası gelen evrakları ve esnafı inceler. Eğer Esnafın [gri]Kredi notu[/gri] düşük değilse ve mali ekonomik yapısı kredi kullanımına uygunsa Esnafın talep ettiği kredi onay alır ve Esnaf kredisini T.C Halk Bankası aracılığı ile kullanmış olur.

Esnaf ve sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi ortaklığı aracılığı ile T.C Halk Bankasından kredi kullanan adaylar 2 yıla kadar geri ödemesiz, sıfır faizli kredi kullanım fırsatından yararlanmış olur. esnaflara avantajlı kredi alternatifleri arasında en makul ve en avantajlı olan kredi Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi aracılığı ile kullandırılan kredidir.

Esnafların, Esnaf ve Sanatkârlar odasından kredi alabilmesi için gerekli şartlar yukarıda sıralanmıştır. Esnaf ve Sanatkârlar odası haricinde kredi kullanmak isteyen kişiler bankaların Esnaflara verdikleri düşük faizli kredi imkânlarından yararlanabilirler. Kobi desteği kapsamında tüm bankaların Kobi’lere sunmuş oldukları farklı kredi alternatifleri bulunmaktadır. Bu alternatifler arasında en düşük faizli uygulamayı yine bir devlet bankası olan T.C Ziraat Bankası sağlamaktadır.

Esnafların bankalardan kredi kullanması için öncelikli olarak temel şartları sağlaması gerekmektedir. İş yeri sözleşmesi, Bağlı bulunulan yerin Ticaret ve Odası ya da Esnaflar odası Sicil kaydı gibi bankaların talep edebilecekleri farklı evraklar bulunmaktadır.

Esnaflara bankalar tarafından kredi kullanımı gerçekleştirilirken, kişinin kredi sicilinin temiz olması, Kredi Puanının düşük olmaması oldukça önemli kriterlerdir. Bankalardan kredi alınması için Esnafa ortak olacak olan Kefil ve Kefillerin mali durumları da oldukça önemlidir. Bankalar için esnaf tarafından getirilen kendisine kefil olacak kişiler büyük önem taşımaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ