Kredi Notu Öğrenme Sorgulama Hesaplama – Kredinotutr.com
Hesap işletim ücreti iadesi nasıl alınır?
Yazar: - 31 Aralık 2016
4
1

Bankalar havale kredi çekme vadeli alışveriş yapma ve birikim yapma gibi birçok alanda bizim çalışmakta olduğumuz özel yada devlet destekli kurumlardır. Bankaların vadeli yada vadesiz hesaplarını birçok kez kullanmışızdır ve bu hesapların detaylı dökümlerine baktığımızda hesap işletim ücreti iadesi adı altında paramızdan kesintiler olduğunu görmekteyiz.  Bankaların kağıt masrafı yada gider masrafı karşılamak amacıyla kişilerin hesaplarından tahsis ettikleri genelde 3 ay yada 6 aylık dönemlerde aldıkları ücretleridir.

[mavi_baslik] Hesap işletim ücreti iadesi [/mavi_baslik]

Bankalarda yıllık olarak  belirledikleri bir aidat tutarı ile bu hesaplar üzerinden kesinti yapar ve buna hesap işletim ücreti derler . Bu belirlenen tutarlar bankalara göre değişiklik gösterir ve 80 liradan 160 liraya kadar devam etmektedir. Hesap işletim ücreti hayatımıza 2002 yılında girmiştir ve hemen hemen her bankanın müşterilerinden bu tutarı aldığı bilinmektedir. 2002 yılından önce hesap açtıran kişiler için bu durum söz konusu değildir.

Hesap işletim ücreti iadesi nasıl alınır?

Hesap işletim ücreti iadesi nasıl alınır?

[mavi_baslik] Hesap işletim ücreti kesintinin en olumsuz yönü [/mavi_baslik]

Kişilere bilgilendirme yapılmadan ve habersiz olarak kesilmesidir. Kişilerin aciliyet durumları ve ihtiyaçları göz önünde bulundurulmadan bun kesinti alınmaktadır ve bireyler zaman zaman zor durumda kalmaktadır. Hesap işletim ücretleri kullanılmayan hesaplar için de birikmiş borç olarak görülmekte ve hesaba para yatırıldığı anda kişilere haber verilmeden bankalar tarfından tahsis edilmektedirler.

[mavi_baslik] Peki bu hesap işletim ücreti kimlerden alınmaz ? [/mavi_baslik]

 bu durum bankalara göre değişiklik gösterse de [turuncu]öğrencilerden[/turuncu], elektrik su telefon faturası gibi ödemelerini  hesapları aracılığı ile [turuncu]otomatik ödeme talimatıyla[/turuncu] ödeyenler ve [turuncu]bankanın bireysel emeklilik[/turuncu] ve [turuncu]hayat sigortası[/turuncu] gibi hizmetlerinden yararlananlar dan bu ücret tahsil edilmez.

[mavi_baslik] Hesap işletim ücretini geri almanız için yapmanız gerekenler [/mavi_baslik]

Öncelikle bankanın sizden bu ücreti kestiğine dair dekont yada faturanızın olması gerekir . bu belge ile bankaların genel merkezlerine hesap işletim ücreti iadesi tabebinde bulunduğunuza dair dilekçe yazmalısınız.

Size bu dilekçenin yanıtı muhtemelen olumsuz olacaktır . böyle bir durum karşısında kaldığınızda ise ikinci adım olarak aynı dilekçe ve geri dönüş belgesi ile tüketici hakem heyetine başvuru yapmanız halinde muhtemelen olumlu sonuç alır ve paranızı geri alabilirsiniz. Bu geri ödemeler son 10 yılı kapsamaktadır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Toplam 1 Yorum Var)
  1. aziz dedi ki:

    sayenizde hesap işletim ücretinden kurtuldum, verdiğiniz bilgiler sayesinde paramı geri alabildim sağolun

BİR YORUM YAZ