Kredi Notu Öğrenme Sorgulama Hesaplama – Kredinotutr.com

Kara liste

Bankalar ve Kara Liste

Bankalardan kullanmış olduğunuz krediler ya da kredi kartlarının ödenmemesi, geç ödenmesi gibi sorunlarda müşterinin ayrı bir gruba alınmasına kara liste denilmektedir. Bu listede olan kişilerin kredi notlarındaki düşüş nedeni ile bu listeden çıkmaları bir hayli zor olmaktadır. Kara listeye giren kişiler kredi kartı ya da kredi kullanımlarında bir hayli zorluk yaşamaktadırlar.

Kara Listeye Nasıl Girilir?

Herhangi bir bankanın ürünlerinden birisi ile tanıştıysanız ve bu ürünleri aktif olarak kullanmaya başladığınızda geri ödemeleri sizin için çok önemlidir. Buna örnekle bir açıklama verecek olursak eğer; X bankasından kullandığınız kredi kartının hesap ekstre tarihi geldikten sonra son ödeme tarihini geçirmeniz durumunda kredi notu puanınızda eksilme olacaktır. Bunu süreklilik haline getirmeniz durumunda adınız kara listeye girecektir. Aynı şekilde kredi ödemeleri için de bu örneğin vermek mümkündür.

Kara Listeden Nasıl Çıkarsınız?

Yukarıda verdiğimiz örneğin tam tersini uygulamak gerekmektedir. Kısacası, bir dönem işlerinizin bozuk gitmesinden kaynaklı ya da maddi sıkıntılardan dolayı banka ürünlerindeki ödemeleri geciktirmeniz durumunda kredi notunuzun düşeceğini anlatmıştık. Kredi notunuzun düşmesi sonucunda kara listeye girdiyseniz, bundan sonraki süreçte bankadaki ürünlerinizin geri ödemelerini düzenli bir şekilde yapmalısınız. Örneğin; kredi kartı ödemenizi 1 gün dâhil geçirmemek sizin için artı olacaktır.  Uzun bir süre düzenli ödemeleriniz sonucunda kredi puanınız artacak ve bankaların belirlediği süre boyunca kara liste cezasını çekmek durumundasınız.

Bankaya olan borcunuzdan dolayı kara listeden çıkmanız için borcunuzun tamamını bitirmeniz gerekmektedir. Ayrıca Merkez Bankası tarafından size bir şans daha verilmesi için aradan 5 yıl geçmesi gerekmektedir.