Kredi Notu Öğrenme Sorgulama Hesaplama – Kredinotutr.com
Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi
Yazar: - 23 Mayıs 2017
3
0

Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi, hem kamu hem de özel sektörde çalışan bireyleri yakından ilgilendirmektedir. Bireylerin maaşlarından yapılacak kesintiler ile birlikte, emeklilik döneminde kullanılabilecek toplu bir paranın onlara sunulması amaçlanan bu projede, kişileri teşvik etmek ve hayat standartlarının da arttırılması amacıyla, onlara yüzde yirmi beş oranında devlet katkısı sağlanmaktadır.

2017 yılında bir anda hayatımıza giren bu emeklilik sistemine karşı çalışan kesimin bilmediği birçok konu bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı, Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi hakkında bilinmesi gereken temel noktalar şunlardır.

[mavi_baslik] Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi Kesinti Ücretleri [/mavi_baslik]

[kirmizi]#[/kirmizi] Emeklilik sistemi hakkında merak edilen ilk durum, hangi memurdan ne kadarlık bir kesinti yapılacağıdır. Kişilerin kadrolarına göre yapılacak kesintilere baktığımız zaman, kesintiler şu şekilde olacaktır;

 • [turuncu]#[/turuncu] Hizmetli (8/3): 60 Türk Lirası
 • [turuncu]#[/turuncu] Öğretmenler (9/1): 62 Türk Lirası
 • [turuncu]#[/turuncu] Pratisten Hekimler (8/3): 64 Türk Lirası
 • [turuncu]#[/turuncu] Devlet Memuru (3/2): 65 Türk Lirası
 • [turuncu]#[/turuncu] Ebe ve Hemşireler (4/3): 66 Türk Lirası
 • [turuncu]#[/turuncu] Öğretmen (2/1): 79 Türk Lirası
 • [turuncu]#[/turuncu] Müdür Pozisyonundakiler (1/4): 80 Türk Lirası
 • [turuncu]#[/turuncu] Mühendisler (1/4): 100 Türk Lirası

[mavi_baslik] Sistem Nasıl İşliyor? [/mavi_baslik]

Merak edilen diğer bir durum da sistemin nasıl işlediğidir. Sistem, işverenlerin yapacağı resmi başvurular ile başlatılmaktadır. İşveren çalışanlarının bu sisteme kayıt olması için Hazine Müsteşarlığı sisteminde kayıtlı olan emeklilik firmalarından birisine başvuru yapması gerekmektedir. Başvuru işlemleri aynı gün sonuçlandığından dolayı, sisteme dahil olan kişilerden ilk kesinti, ilk maaş ile birlikte yapılacaktır.

 • [turuncu]#[/turuncu] Zorunlu bireysel emeklilik sistemi için her birey uygun görülmemektedir. Bundan dolayı, doğum tarihi 1972 ve üzerinde olan kişiler yani 45 yaşını tamamlamamış olan tüm çalışanlar, bu sisteme dahil edilmektedir.
 • [turuncu]#[/turuncu] Kişilerden yapılacak prim kesintileri, aylık net kazancın yüzde üçlük kısmı ile yapılacak. Bakanlar kurulu bu değeri iki kat arttırabileceği gibi yüzde bir oranında azaltmak için yetkiye sahiptir.
 • [turuncu]#[/turuncu] Kişilerden yapılacak kesintilerden en azı 53 Türk Lirası, en fazla yapılacak emeklilik primi kesintisi de 340 Türk Lirası olacaktır.
 • [turuncu]#[/turuncu] Aylık 2 bin liralık maaşı olan kişilerde 60 Türk Lirası, 3 bin 500 Türk Lirası maaşı olanlardan 105 Türk Lirası, 5 bin lira maaşı olan kişilerden de her ay düzenli olarak 150 Türk Lirası kesinti yapılacak.
 • [turuncu]#[/turuncu] Kişiler bu sistemde kayıtlı olmak istemiyorsa, posta ve elektronik ortamdan dilekçe hazırlayarak, bağlı oldukları emeklilik firmasına başvuru yapmalıdırlar. Yapılan iptal başvuruları 10 iş günü içerisinde çözümlenecek ve yapılan toplam kesinti bireylere iade edilecektir.
Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi

Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi

[mavi_baslik] Bilinmesi Gereken En Önemli Noktalar [/mavi_baslik]

Zorunlu bireysel emeklilik sistemi hakkında bilinmesi gereken en önemli noktalar bu şekildedir. Kişiler sisteme kayıt olduklarında yalnızca kendi birikimlerini değil, devletin yapacağı ve her ay düzenli olarak yapılacak %25 oranındaki destekten de faydalanabilecekler. Son olarak, yapılacak olan bu kesintiler, kesinlikle işverenlerden değil, çalışanlardan kesilecektir. Bu yüzden, sisteme dahil olmak ya da çıkmak isteyen kişilerin bu noktalara dikkat etmesinde fayda vardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ